Optimum design of transmission towers
Enerji nakil kulelerinin optimum tasarımı
- Tez No: 318451
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA, YRD. DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, statik yüklemeye maruz enerji nakil hattı kulelerinin analizi ve optimum ağırlıklarının bulunmasına yönelik güvenilir ve verimli bir bilgisayar programı geliştirilmesini kapsamaktadır. Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak gerilme ve şekil değiştirme değerleri hesaplanmıştır. Sonlu elemanlar yöntemi ve sayısal yöntemleri birleştiren bir otomatik analiz ve optimizasyon tekniği uygulanmaktadır. Optimum tasarım için FORTRAN tabanlı bir genetik algoritma kullanılmıştır. Son olarak, FORTRAN programının verimliliğini ölçmek amacıyla elde edilen sonuçlar SAP2000 ve önceki yayınlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the improvement of reliable and efficient computational tools to analyze and find optimum weights for transmission towers subjected to static loading. The finite element method is used to determine the stresses and displacements. An automated analysis and optimization procedure which integrate with finite element analysis and numerical methods have been used. Also, a FORTRAN based genetic algorithm is implemented to search the optimum design. Finally, the results that are obtained from these programs are compared with the available literature and SAP2000 to figure out the efficiency of FORTRAN program.