Aluminyum ve aluminyum/bakır'ın iletken polimerler ile kaplanması, kaplamanın karakterizasyonu ve korozyon özelliklerinin incelenmesi
Coating of aluminum and aluminum/copper with conductive polymers, characterization of coating and investigation of corrosion properties
- Tez No: 318476
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, aluminyumun iletkenlik ve korozyon dayanımının arttırılması amaçlanmıştır. Bu nedenle, endüstride en fazla kullanılan Al alaşımları (7075, 6063 ve 3102) seçilmiştir. Aluminyum yüzeyi dönüşümlü voltametri tekniğiyle polipirol ve poli(pirol-ko-o-anisidin) ile kaplanmıştır. Ayrıca çıplak aluminyum kimyasal yöntemle bakır kaplanarak, polimerlerin bu yüzeyde elektrokimyasal sentezleri gerçekleştirilmiştir. Tüm kaplamaların kalınlıkları, iletkenlikleri, karakterizasyonları, morfolojileri, termal kararlılıkları ve korozyon davranışları incelenmiştir. Kuantum hesaplamaları 6-311++G (d,p) baz seti ile DFT yaklaşımına göre yapılarak, deneysel yöntemlerle elde edilen bulgularla kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 7075 Al yüzeyinde oluşturulan bakır/poli(pirol-ko-o-anisidin) kaplamanın iletkenliği ve korozyon dayanımının diğer kaplamalara kıyasla oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, improve the conductivity and corrosion resistance of aluminum. For this purpose, 7075, 6063 and 3102 alloys were chosed, which are the most used aluminum alloys in industry. The electrochemical synthesis of polypyrrole and poly(pyrrole-co-o-anisidine) were achieved on Al surface by cyclic voltammetry technique. Furthermore, bare aluminum surface was chemically coated with copper film, then polymer films were electrochemically synthesized. The thickness, conductivity, characterization, morphology, thermal stability and corrosion behaviors of all coatings were investigated. The quantum theoretical calculations were carried out using density functional theory (DFT) with 6-311++G (d,p) basis set, the experimental details were compared. The results showed that, copper/poly(pyrrole-co-o-anisidine) coating which was synthesized on 7075 Al surface, has the higher conductivity and corrosion protection than the other ones.