Heyelanlarla ilişkili arazi değişimlerinin uzaktan algılama teknikleri ile değerlendirilmesi
Assessment of landslides related land changes using remote sensing techniques
- Tez No: 318489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı Mersin ili Erdemli ilçesinin kuzeyinde meydana gelen heyelanların neden olduğu yüzeysel değişimlerin optik ve SAR uzaktan algılama verileri kullanarak tespit edilmesidir.Çok zamanlı heyelan envanter haritaları Gilindirez havzasında büyük ölçekli, kalık, derin kompleks ve dairesel heyelanların yanı sıra bu heyelan kütleleri içerisinde güncel ikincil heyelanlar geliştiğini göstermektedir. CBS ortamında yapılan morfometrik analizler sonucunda bölgede gelişen heyelanların ofiyolit ve ofiyolitik melanj birimleri içerisinde genç karakterli alt havzalarda yoğunlaştığı belirlenmiştir.LANDSAT, AVNIR ve ASTER algılayıcılarına ait sırasıyla 2000, 2007, 2008 ve 2009 yılları görüntüleri üzerinde arazi kullanım/örtüsünde heyelan kaynaklı değişimlerin belirlenmesi amacıyla kontrollü ve kontrolsüz sınıflamalar yapılmıştır. Belirlenen arazi kullanım/örtü sınıfları değişimlerinin heyelan alanları ile karşılaştırılması uydu görüntüleri üzerinde görsel yoruma ile yapılmıştır. Heyelanların neden olduğu topografik değişimlerin hesaplanması amacıyla ALOS uydusu PALSAR algılayıcısına ait 2007 ve 2011 yılları arasında alınan altı adet SAR görüntüsü kullanılmıştır. Heyelan geometrisine ve mekanizmalarına uyumlu olarak ana heyelan kütleleri içinde ikincil gelişen hareketleri de temsil eden yerdeğiştirmeler belirlenmiştir. Fark radar interferometri (DInSAR) sonuçlarına göre 10 mm/yıl gibi oldukça yavaş bir hız değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to assess landslide related surface changes around north of Mersin and Erdemli region using optic and synthetic aperture radar remote sensing data.Multi-temporal landslide inventory mapping studies revealed that numerous old large-scale and recent small-scale landslides were located in the Gilindirez basin. GIS based morphometric analyses suggest that the landslides are more abundant in inequilibrium stage subwatersheds. Geologically, majority of the landslides are located in the ophiolites and ophiolitic mélange units.Unsupervised and supervised classification techniques were performed in order to detect the land use/cover changes caused by landslides using LANDSAT, AVNIR and ASTER sensors for the years 2000, 2007, 2008 and 2009. The comparision of the land use/cover changes with the landslide affected areas were visually interpreted. Landslide related surface deformations were detected over six SAR images of L-band ALOS-PALSAR sensor between 2007 and 2011. In accordance with the landslide geometry and mechanism identical displacements were measured in the main landslide bodies with indications of the secondary movements. Differential SAR interferometry (DInSAR) results depict that average rate of movement for the entire area is extremely slow with a rate of 10 mm/yr.