Fertigasyon ve mikoriza uygulamalarının domates ve biber bitkilerinin verimine ve besin elementleri alımına etkileri
The effects of applications of fertigation and mycorrhiza on yield and nutrient uptake of tomato and pepper plants
- Tez No: 318490
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı fertigasyonda farklı gübre uygulama zamanlarının (her sulamada gübre, her iki sulamada bir gübre, her üç sulamada bir gübre) ve mikoriza uygulamalarının domates ve biber bitkilerinin verimine ve besin elementleri içeriğine olan etkilerini araştırmaktır. Deneme Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği arazisinde yer alan Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü araştırma ve deneme alanında tarla koşullarında iki yıl süreyle üç tekerrürlü olarak fertigasyon uygulaması geleneksel sulama yöntemi ile karşılaştırmalı yürütülmüştür. Denemede test bitkileri olarak domates ve biber, mikoriza türü olarak da Glomus caledonium kullanılmıştır. Denemede domates ve biber bitkilerinin verimi ve yaprakların N, P, K, Fe, Zn, Mn ve Cu içerikleri ile kök infeksiyonları belirlenmiştir.Araştırma bulgularına göre, hem domates hem de biber bitkilerinde fosfor uygulanmayan, mikoriza aşılaması yapılan, her sulamada bir gübre ve her iki sulamada bir gübre uygulamaları verimi en fazla artıran uygulamalar olmuştur. Domates ve biber bitkilerinin P içeriklerini ise her sulamada gübre uygulaması en fazla artıran uygulama olmuştur. Ayrıca mikoriza aşılaması yapılan bitkilerin veriminin ve besin elementleri içeriklerinin mikoriza aşılaması yapılmayan bitkilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different fertilization frequency and inoculation of mycorrhizae on yield and nutrient uptake of tomato and pepper plants. The experiment was carried out under field conditions during two years with three replications at University of Çukurova, Faculty of Agriculture. In experiment fertigation was compared with conventional irrigation system and mycorrhiza (Glomus caledonium) was inoculated and tomato and pepper were used as test plant. Yield, tomato and pepper plants leaves N, P, K, Fe, Zn, Mn and Cu concentraiton and root colonization were determined.Results revealed that, without phosphorus application mycorrhizae inoculated in every irrigation and second irrigations pepper and tomato plants yield were significantly increased. The application of fertilizer in every irrigation significantly increased P concentration of tomato and pepper plants, compared with other treatments. Also the mycorrhizae inoculated plants have higher yield and nutrition uptake than non-inoculated plants.