Uzun ışımalı lantanit katkılı nano taneciklerin sentezi, karakterizasyonu ve lüminesans özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and luminescence properties of long-lasting lanthanide doped nano particles
- Tez No: 318506
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda üzerinde birçok çalışma yapılan lantanitleri kullanarak (Eu, Dy, Nd, Ce, Y, La) farklı renklerde, doğal ışık ile uyarılabilen uzun ışıma özellikli fosforesans nano tanecikler sentezlenmiştir.Lantanit katkılı lüminesans maddelerini sentezlemek için kolay, ucuz ve verimli yanma yöntemi kullanılmıştır. Literatür çalışmalarına bakıldığında, bu güne kadar sentezlenen fosforesans bileşiklerde, genellikle UV ışıma altında uyarılma sonucu uzun ışıma meydana gelmektedir. Bu çalışmada, literatürde büyük bir eksiklik olan doğal ışık ile uyarılabilen fosforesans maddeler elde edilmiştir.Sentezlenen fosoforesans maddelerin yanısıra, lantanit elementlerin derişimlerinin fosforesans ışıma şiddeti ve süresi üzerine etkileri fotolüminesans ölçümleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, long lasting nano particled phosphorescent materials having different color and being excited by natural light were synthesized by doping lanthanide elements on which recently many studies focused (Eu, Dy, Nd, Y, Ce, La) .In order to obtain lanthanide activated luminescent materials, easy, cheap and high yielded combustion method were used. One could easily detect that most of the reported studies in the literature are based on UV light excitation resulted in long lasting emission. This study were obtained phosphorescent materials excited by natural light on which very rare studies are available in literature. In addition to novel synthesis of phosphorescent material, the effect of lanthanide concentrations on light emission intensity and duration were investigated by using photoluminescence measurements.