Channel estimation using feedback in a multiple antenna opportunistic beamforming system
Çok antenli fırsatçı hüzme biçimlendirme sistemlerinde geri besleme kullanarak kanal hesaplanması
  1. Tez No: 318614
  2. Yazar: ÖMER KAKŞİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Haberleşme sistemlerinde sistem performansını yükseltmek için farklılık teknikleri incelenmektedir. Bu tekniklerden biri çok kullanıcılı farklılık tekniğidir. Bu teknik, en iyi kanala sahip olan kullanıcıyı seçerek kanal dalgalanmalarından faydalanır. Yavaş değişen kanallarda da bu teknikten faydalanmak için vericide rastgele hüzme biçimlendirme üretilir. Bu teknik fırsatçı hüzme biçimlendirme olarak adlandırılır. Son yıllarda fırsatçı hüzme biçimlendirme sistemleri hakkında birçok araştırma yapılmaktadır. Bazı teknikler fırsatçı hüzme biçimlendirme tekniği ile birleştirilerek çok kullanıcılı farklılıktan daha fazla faydalanma amaçlanmaktadır. Fırsatçı hüzme biçimlendirme sistemi, kanal kapasitesine ulaşmak için çok fazla kullanıcıya ihtiyaç duymaktadır. Kanal kapasitesine ulaşmak için gerekli olan kullanıcı sayısı kısmi kanal durum bilgisi kullanılarak düşürülebilir.Bu tezde değişen ve değişmeyen kanallar için kanal hesaplama metodu arz edildi. Bu kanal hesaplamaları ve Kalman filtresi kullanılarak fırsatçı hüzme biçimlendirme tekniği geliştirildi. Kanal hesaplama ve fırsatçı hüzme biçimlendirme teknikleri sistem modelinde birleştirildi. Yeni sistem modeli MATLAB programı kullanılarak simülasyon ortamında test edildi. Geliştirilmiş sistem ile orijinal fırsatçı hüzme biçimlendirme sistemi farklı kanal durumları için karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In wireless communications, diversity techniques are investigated to improve the system performance. One of them is multiuser diversity that exploits channel fluctuations by selecting the user with the best channel. In slow fading environments, opportunistic beamforming exploits multiuser diversity by producing random beamforming at the transmitter. In recent years, there are several research efforts on opportunistic beamforming systems. Some techniques can combine with opportunistic beamforming to exploit multiuser diversity better. Opportunistic beamforming system needs large number of users to have maximum capacity. Partial channel state information (CSI) can be used to reduce necessary number of users to reach channel capacity.In this thesis, we propose a channel estimation method for fading and non-fading channels. We improve opportunistic beamforming system by using these estimates and Kalman filter. Channel estimation and opportunistic beamforming techniques are combined in the system model. New system model is tested in simulation environment using MATLAB. Comparison between improved system and original opportunistic beamforming system is done for different channel situations.