Design and analysis of nanoscale antennas at optical frequencies
Optik frekanslarda nano boyutlu anten tasarım ve analizi
  1. Tez No: 318615
  2. Yazar: SADİ KOKİÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÜNAL, YRD. DOÇ. DR. ERDAL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Nano ölçekli bowtie antenlerin tasarımı ve üretimi bu tezde incelenmiştir. Farklı temel açılar, tepe uzunluğu ve bükme köşeleri ile bowtie nanoantenaların sayısal simülasyonları yapıldı. Olası fabrikasyon sınırlamalar açısından optik antenlerin duyarlılığı analiz ve optimum bir tasarım önerilmektedir. Sonuç olarak elektrik alanin loğusalığı ve artışı bowtie optik antenlerin bazı parametreleri değiştererek gözümlendi
Özet (Çeviri)
The design and manufacturing of nano scale bowtie antennas is examined in this thesis. Numerical simulations of bowtie nano antennas with different base angles, apex length and bending corners were performed. The sensitivity of optical antennas with respect to possible fabrication limitations is analyzed and an optimum design is proposed. Result show that the field confinement and enhancement can be improved with changing of particular parameters of the bow-tie optical antennas.