Van Gölü havzası Scarabaeidae (coleoptera) familyası üzerine faunistik ve sistematik araştırmalar
The faunistic and systematic researches on Scarabaeidae (coleoptera) family in the Van Lake basin
  1. Tez No: 318677
  2. Yazar: GONCA COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÖZALP, PROF. DR. REMZİ ATLIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Sunulan çalışmada Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Van ve Bitlis illerine ait Van Gölü Havzası'nda bulunan Scarabaeidae türlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Merkez, ilçe ve köylerine ait belirlenen farklı yörelerden Nisan 2007-Eylül 2010 tarihleri arasında toplanan örnekler materyal olarak değerlendirilmiştir.İncelenen örnekler için kaynaklardan yararlanılarak alt familya, cins ve tür tanı anahtarı hazırlanmıştır. Her türe ait erkek ve dişi bireylerin fotoğrafları ve türlere ait erkek genital organ fotoğrafları verilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda Van Gölü havzası Scarabaeidae familyasına ait 6 alt familya, 38 cins ve 71 tür tespit edilmiştir.Her türe ait lokasyonlar, koordinatlar, yükseklikler, Türkiye ve dünyadaki dağılımları, korotipleri, sinonimleri ve türlerin tarifleri yapılarak her biri hakkında biyolojik bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Scarabaeidae species in The Van Lake Basin belonging to the provinces of Van and Bitlis in Eastern Anatolia Region was aimed to determine. The samples collected between April 2007 and September 2010 from the different regions of central provinces, towns and villages were evaluated as a material.Identification key of subfamily, genus and the species has been prepared for the samples by using the resources. Individual male and female photographs of each species, adeagus and parameres photographs of male genital organ were given. As a result of the study, 6 subfamilies, 38 genera and 71 species belonging to the Scarabaeidae family were determined in Van Lake Basin.For each species the localities, coordinates, altitudes, their distribution in Turkey and in the world, chorotypes, synonyms and after the description of the species, biological informations about each species were also given.