Yeni nesil teknik lifler (karbon, lenzing fr, metaaramid, paraaramid) kullanılarak özellikli ipliklerin üretimi ve kalite - maliyet analizi
Analyze of quality-cost for yarn production by using new generation technical fibers (carbon, lenzing FR, metaaramid, paraaramid)
  1. Tez No: 318676
  2. Yazar: BİLGEHAN ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu çalışmada yeni nesil teknik lifler (Karbon, Lenzing FR, Metaaramid, Paraaramid) kullanılarak özellikli iplik üretiminde kaliteye etki eden makine ve üretim parametreleri incelenmiştir. Yüksek kalite elde edilirken ürünün pazardaki rekabet gücünü iyileştirmek amacıyla maliyetinin de optimize edilmesi hedeflenmiştir.Çalışmada lifler seçilirken, Limit Oksijen Indeks (LOI) değerleri, pazarda tercih edilirliği, çalışılabilirliği ve maliyeti dikkate alınmıştır. Ring iplik üretim sisteminde 2'li, 3'lü ve 4'lü karışımlarla iplikler üretilmiş ve güç tutuşurluk testleri için bu ipliklerden numune kumaş üretimleri yapılmıştır.İplik ve kumaşlara ait test sonuçları istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar kalite maliyet optimizasyonu açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, machine and production parameters affecting quality in speciality yarns have been analyzed by using new generation technical fibers (Carbon, Lenzing FR, Metaaramid, Paraaramid). While obtaining high-quality, optimization of the cost of product has been also aimed in order to improve the its competitiveness in the market.During process of selecting the fiber; its Limit Oxygen Index (LOI) values, preferentiality in the market, workability and cost have been taken into consideration in this study. Yarns have been produced in double, triple and quartet blends with ring yarn production system and sample fabric productions with these yarns have been carried out for its flame resistant tests.Test results belonging to yarns and fabrics have been analyzed by using statistical methods and gathered results have been assessed from the perspective of quality-cost.