Anamur yöresinde yetişen muzların muhafazasında değişik derim sonrası uygulamaların, raf ömrü, meyve kalitesi ve fizyolojisi üzerine etkileri
Effects on shelf life and fruit quality and physiology of different postharvest treatments in postharvest life of bananas where growing in Anamur
  1. Tez No: 318689
  2. Yazar: İHSAN CANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. TAYFUN AĞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Ülkemizde yetiştirilen ve Anamur muzu olarak bilinen muzlardan `Dwarf Cavendish' ve `Grand Nain' çeşitlerinin derim sonrası fizyolojilerinin bilinmesi bu ürünlerin muhafazası açısından oldukça önemlidir. Muzlar bir çok üründen farklı fizyolojileri nedeni ile derim sonrası uygulamalara da farklı tepkiler vermektedir. Bu nedenle başarılı muhafaza için farklı derim sonrası uygulamaların farklı fizyolojik evrelerde kullanımları önem arzetmektedir. Bu çalışmada derim sonrası birçok üründe başarılı bir şekilde kullanılan 1-Methylcyclopropene, modifiye atmosfer paketi (MAP) ve potasyum permanganat uygulamaları ile bunların kombinasyonları yeşil ve 3 no'lu olgunluk aşamalarındaki muzlar üzerine etkileri belirlenmiştir. Uygulamalar yapıldıktan sonra olgunlaştırılan muzlarda 8 gün, yeşil muzlarda 40. güne kadar muhafazadan sonra 8 günlük raf ömrü süresince laboratuar analizleri yapılmış, hedef kitleye yönelik olarak duyusal paneller yürütülmüştür.Araştırma sonuçları 3 no'lu olgunluk aşamasındaki muzlarda MAP'ı tek başına veya bir başka uygulama ile birlikte kullanmanın ağırlık kayıplarını yaklaşık olarak yarı yarıya azalttığını göstermiştir (kontrol %5.20, MAP %2.99). MAP tek başına kullanıldığında derim sonrası kayıpları üzerine de etkili bulunmuştur (MAP %12.67, kontrol %24.13) 1-MCP'nin halihazırda 3 no'lu olgunluk aşamasındaki muzlarda kullanımı ekonomik değildir, yeşil muzlarda tek olarak uygulandığında sarı ve yeşil kontrastını normaldışı artırarak renklenme bozuklukları oluşturduğu görülmüştür. Yeşil muzlarda da MAP uygulaması tek başına ve kombinasyonlarda kullanıldığında ağırlık kayıplarını önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir (MAP %3.50, kontrol %8.08). 1000ppm imazalil kullanımı derim sonrası kayıpları azaltmak için yeterlidir.
Özet (Çeviri)
Postharvest quality and quantity of Dwarf Cavendish and Grand Nain bananas, which is known as ?Anamur bananas?, have economically important in Turkey. Bananas gives different responses to postharvest applications due to their different physiologies from many products. For a successful storage, different postharvest applications should be applied in different physiological stages. In this study, 1-Methylcyclopropene (1-MCP), that is well used in postharvest of many products, modified atmosphere packaging (MAP) and potassium permanganate applications and their combinations were used in green and in level 3 maturated banana. All shelf life analysis had been carried out after 8 days of storage applications to maturated bananas and 40 days of storage applications to green bananas and sensory analyses were done for target customers.The research results showed that using MAP alone and with other combinations at maturity level 3 were decreased weight losses in half (Control %5.20 , MAP %2.99). It was found that MAP only application was also effective on postharvest losses (MAP %12.67 Control %24.13). Using 1-MCP at maturity level 3 was not economic. It was also seen that using 1-MCP only application in green bananas was abnormally increased yellow and green sharp contrasts. In green bananas, it was examined that, using MAP only and MAP with other applications were importantly decreased the weight losses (MAP %3.50, Control %8.08). It was sufficient to use 1000 ppm imazalil in order to decrease postharvest losses.