Erken ve geç ekilen ikinci ürün soyada çift sıralı ekim yönteminde farklı bitki yoğunluklarının verim ve verim unsurlarına etkisi
Effects of different plant densities obtained in skip row system of earlier and late sown double crop soybean on seed yield and yield components
  1. Tez No: 318688
  2. Yazar: FAHRİYE BİHTER ZAİMOĞLU ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Farklı çevre koşullarına ve ekim zamanlarına gore uygun ekim sıklığının belirlenmesi birim alandan maksimum verim almak için önemlidir. Bu araştırma, Çukurova Bölgesinde erken ve geç ekilen soyada çift sıralı ekim yönteminde farklı bitki yoğunluklarında tohum verimi ile tarımsal özelliklerde meydana gelen değişimleri tespit etmek amacıyla, 2009 ve 2010 yıllarında, Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme alanında, bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulup yürütülmüştür. Denemede ekim zamanları (15 Haziran, 30 Haziran) ana parselleri, bitki yoğunlukları ise alt parselleri oluşturmuş ve materyal olarak Arısoy soya çeşidi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda ekim zamanlarının tohum verimi üzerine etkisinin istatistiksel olarak önemli düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Bitki yoğunluğuna bağlı olarak, 2009 yılında en yüksek verim değeri 30.1 bitki/m2'den (414.50 kg/da) elde edilirken, en düşük verim değeri ise 50 bitki/m2'den (361.70 kg/da) elde edilmiştir. 2010 yılında ise verim değerlerinin 360.73 kg/da ile 424.13 kg/da arasında değişim gösterdiği, bununla birlikte ortalama değerlere göre, her iki deneme yılında da en yüksek verim değerleri sırasıyla 30.1 bitki/m2'den (419.57, 407.17 kg/da) alınırken, en düşük verim 50 bitki/m2'den (372.30 kg/da, 361.68 kg/da) alındığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Optimization of plant density for different environments and planting dates is very important for maximum yield. This study was conducted to determine the differences in seed yield and yield components with respect to various plant densities in skip row system of early and late sown soybean in the double cropping system in Çukurova Region. The research plots were established in the experimental field of the Fields Crops Department, Faculty of Agriculture, University of Cukurova in 2009 and 2010. A split plot design was used with sowing date (15 June, 30 June) as the main plot and plant density as subplot. Arısoy soybean variety was used in this study.It was determined that planting dates had no significant effect on seed yield. Among the plant densities, the highest seed yield was obtained from 30.1 plant/m2 with 4145.0 kg/ha and the lowest was obtained from 50 plant/m2 with 3617.0 kg/ha in 2009. In 2010, seed yield values varied between 3607.3 and 4241.3 kg/ha. When the average seed yield values were considered the highest seed yield values were obtained from 30.1 plant/m2 (4195.7, 4071.7 kg/ha in 2009 and 2010, respectively) and the lowest seed yields were obtained from 50 plant/m2 (3723.0 kg/ha, 3616.8 kg/ha in 2009 and 2010, respectively).