Türk denizcilik sektöründe özelleştirme uygulamaları ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. örneği
Privatization practices in turkish maritime sector and example of Turkish Maritime Organizations Inc.
- Tez No: 318748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SAATÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye Cumhuriyeti`nin kalkınmasında en başından beri önemli rol oynayan kamu iktisadi teşebbüsleri bütün dünya ile birlikte ülkemizde de özellikle 1980 yılından sonra özelleştirme programına alınmışlar, sürekli gelişen uluslar arası ticaretin ve ülke kalkınmasının en önemli unsurlarından olan ulaştırma sektörü ve sektörün geleceğini belirleyen en önemli unsurlardan olan deniz ulaşım politikaları da bu özelleştirme furyasından nasibini almışlardır.Bu çalışmada, Osmanlı'dan bu yana değişik isimler altından sürekli olarak varlığını sürdüren, Türk Denizciliğine öncülük eden ve aynı zamanda bir okul vazifesi görmüş olan Türkiye Denizcilik İşletmeleri özelinde Türk denizcilik sektöründe yapılan özelleştirme çalışmaları, özelleştirme kavramının tanımından başlanarak, Türkiye'deki özelleştirme mevzuatı, Türk denizciliğinin ve Türkiye Denizcilik İşletmelerinin tarihsel gelişimi, Türkiye Denizcilik İşletmelerinin özelleştirilmesi ve diğer liman özelleştirilmeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
State echonomic enterprises, which have an important role in development of Turkish Republic from the beginning, had been included into privatization program especially after 1980, like the whole world. Transportation sector and Sea Transportation policies, which is one of the most important factors that shapes the future of the sector, are also taken into this privatization flood.The aim of this study analysing, privatization practices on the basis of Turkish Maritime Organization, which exists under different names from Ottoman years, and also which was considered as a school is researched besides privatization regulations in Turkey starting from the identification of privatization concept, historical evolution of Turkish Maritime and Turkish Maritime Organizations Inc., privatization of Turkish Maritime Organizations Inc. and other ports in the Turkey have been included.