Toplam kalite yönetimini uygulayan denizcilik işletmelerinde EFQM mükemmellik modeli ve İDO örneği
Application of EFQM excellence model in maritime organization adopting total quality management the case study of IDO
- Tez No: 318749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SAATÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kalite, tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerinin kusursuz olarak karşılanma düzeyini ifade eder. Günümüzün yoğun rekabet koşullarında kalite kavramı tüm işletmeler için vazgeçilmez bir unsur halini almıştır. Toplam Kalite Yönetimi, işletmelerin kaliteye ulaşma yolundaki çabalarının, başarı için kilit önemdeki unsurlara odaklanılarak sürdürülmesini amaçlayan bir yönetim felsefesidir. Toplam Kalite Yönetimi, girdilerden başlayarak işletmenin tüm bölümlerinde, süreçlerinde ve işletmeyi ilgilendiren her unsurda kalitenin geliştirilmesiyle ürün veya hizmet kalitesine ulaşılmasını temel alır.İşletmelerdeki kalite geliştirme çabaları, yıllar içinde değişen çevresel koşullarla birlikte Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin ötesine geçmiştir. Avrupa Kalite Yönetimi Kurumu tarafından ortaya konulan Mükemmellik Modeli, kalite çabalarının en üst düzeye taşındığı ve kalitede mükemmelliğin amaç edinildiği bir modeldir. Modelde mal veya hizmet üretimi için gerekli girdiler, süreçler ve bu süreçlerin sonuçları ortaya konularak, her bir unsura ilişkin uygulanması gereken kalite geliştirme çabaları ifade edilmekte ve böylece kalitede mükemmelliğe ulaşmanın yolları belirtilmektedir.Bu kapsamda Toplam Kalite Yönetimini benimseyen Denizcilik İşletmelerinde EFQM Mükemmellik Modeli konusu ile ilgili İDO uygulama yapmak için en iyi örneklerden biri olarak seçilmiştir. Daha sonra İDO'daki uygulamalar incelendikten sonra 60 kişi ile birebir anket çalışması yapılarak ayrıntılı bir uygulama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality means the level of supplying consumers? needs and expectations perfectly. Quality conception has became indispensable in competitive conditions for all anterprises. Total quality management philosophy aims to carry on efforts for quality of enterprises by focusing key points for success. Total quality management aims to obtain product and service quality in each element which related to the enterprise and in processes, in each divisions by starting with inputs.The quality efforts in enterperisers has gone beyond the total quality management during environmental changes over many years. The Excellence Model which introduced by Europan Quality Management Institute includes highly efforts for quality and aims excellence in quality. In this model inputs which necessity inputs for production and service, process and their results are introduced, efforts which required for quality improvements related to each element are represented and so the ways for reach are determined through excellence in quality.In this context, IDO has selected as a best model for implementation of EFQM Excellence Model in the Maritime Enterprise which accepted Quality Management. After inspectation of implementation in IDO, a detailed application has been done by conducting a face to face survey.