Atatürk dönemi Türk deniz politikası (1923-1938)
Turkish naval policy in Atatürk era (1923-1938)
  1. Tez No: 318753
  2. Yazar: MEHMET YÜCEL KARLIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN BURAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Misak-ı Milli hedefleri doğrultusunda Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Türkiye tarihinde yeni bir dönem başladı. Kurtuluş Savaşını yöneten kadroların öcülüğünde gerçekleştirilen ekonomik, siyasal, toplumsal ve kültürel köklü dönüşümlerle 1923-1938 dönemi, çağdaş Türkiye'nin kuruluş sürecidir. Cumhuriyetinin demokratik sistemi, hukukun üstünlüğünü, bilimsel düşünceyi, ekonomik gelişmeyi getirmiş ve Türkiye'yi uluslararası toplumun saygın bir üyesi yapmıştır.Diğer alanlarda olduğu gibi denizcilik alanında da ulusal bir politikaya sahip olmak, bu gelişmenin bir parçasıdır. Bu bağlamda, Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde (29 Ekim 1923-10 Kasım 1938) Türk denizciliğini siyasal, ekonomik, savunma ve uluslararası ilişkiler yönleriyle incelemek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Söz konusu politikanın temel hedefi, toplumun denize olan ilgisini artırmak, deniz ticaretini geliştirmek, güçlü bir deniz gücüne sahip olmak, denizlerde barışı korumak için çalışmaktır.Tez, giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Cumhuriyet tarafından devralınan Osmanlı denizcilik mirasını içeren kısa bir tarihsel arka planın ardından, çalışmada Cumhuriyetin kuruluş döneminde, denizcilik alanında gerçekleştirilen yapılanma ve uygulama süreci irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the establishment of the Republic in the targeted borders (Misak-ı Milli), a new era began in the history of Turkey. The period of 1923-1938 during which fundamental reforms in economic, political, social and cultural domains were achieved by the cadres of the national struggle, had been characterized as the foundation of modern Turkey. The democratic regime of the new Republic which has promoted the rule of law, scientific thought and economic development at the national level, has also secured a place for Turkey as a respectable member in the international community.Having a national naval policy was one of the other policies which were followed by the founding cadres to build a nation. In this sense, this study aims to examine the Turkish marine and naval policies practiced during the Mustafa Kemal Atatürk?s presidential term (October 29th 1923 ? November 10th 1938), with an emphasis on political, economic, defense and foreign relations contexts within which the naval policy was formulated. During the study, it has been found that the main purpose of the national naval policy was centered on drawing Turkish people?s attention to the importance of sea, developing marine commerce, having a powerful naval force, and securing peace on the seas.The thesis consists of an introduction, three chapters and a conclusion. After giving a brief historical background including Ottoman maritime and naval heritage, this study is devoted to the discussion of the construction and implementation of marine and naval policies during the early Republican period.