Tehlikeli madde lojistiğinde kalite denetleme sistemi ve Türkiye örneği
Quality control system in dangerous goods logistics and the Turkish model
  1. Tez No: 318752
  2. Yazar: EYÜP AKÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SAATÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Ekonomi, Marine Science, Marine, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Lojistik gibi bilgi ve hizmet yoğun sektörlerde çalışmakta olan personelin bilgi bakımından donanımlı olması gerekliliği ön plandadır. Lojistiğin pek çok sektörle olan bağlantısı, uluslararası alanlarda uzmanlaşma gerektirmektedir. Tehlikeli maddelerin ticareti esnasında insan ve çevre sağlığına yönelik oluşabilecek olumsuz etkiler sebebiyle, bu ürünlerin lojistiğinde güncel bilgilere ve uluslararası mevzuata hâkimiyet gereklidir.Bu çalışmada tehlikeli maddelerin nasıl taşındığı, elleçlendiği, istiflendiği, paketlendiği ve nasıl etiketlendiği incelenmiştir. Ayrıca tehlikeli maddelerin küresel boyutta nasıl güvenli bir şekilde lojistiğinin yapıldığı seçilen lojistik hizmet sağlayıcısının süreçleri göz önüne alınarak açıklanmıştır. Konuya ilişkin olarak Türkiye'deki uzmanlar ile görüşülerek görüşleri alınmıştır.Güvenlik ve Kalite Değerlendirme Sistemini Türkiye'de uygulayan firmalar ile görüşülmüştür. Bu firmalar ile ortak bir çalışma yapılmış ve pratikteki uygulamalar birebir çalışmaya yansıtılmıştır. Ayrıca süreç içindeki zayıf noktalar tespit edilmeye çalışılarak bunların nasıl güçlendirileceği önerilmiştir.Son olarak, Türkiye'de tehlikeli madde lojistik sürecinin mevcut durumu gözden geçirilmiş ve Türkiye'de Güvenlik ve Kalite Değerlendirme Sistemi ile ilgili yapılacak çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In knowledge and service intensive sectors such as logistics; priority should be given to the qualifications of the personnel with regards to knowledge. As logistics in connected to several sectors, specification in international field is essential. During the trade of dangerous goods, in consequence of possible damaging effects on human health and environment, up-to-date information on the logistics of such goods, and mastery on international legislations is essential.In this study; how dangerous goods are moved, handled, stacked, packaged, and how labelled have been investigated. In addition, it has been described how to make logistics of dangerous goods in a safe way in global scale by considering the phases of logistics service provider. Related to the subject, the opinions of the experts in Turkey have been taken by interviewing them.The firms, which implement Safety and Quality Assessment System in Turkey, have been interviewed and a cooperative workshop has been executed with these firms and the applications in practice have been matched to the study. In addition, it has been suggested how to empower the weak chains in the process by trying to identify them.Lastly, the current situation in dangerous goods logistics process in Turkey has been reviewed and suggestions have been made on the work to be done with regards to Safety and Quality Assessment System in Turkey.