İstanbul'da olası yıkıcı bir deprem sonrası deniz trafik unsurları için örnek eylem planı
Possible elements of maritime traffic in Istanbul after a devastating earthquake example action plan
- Tez No: 318759
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İstanbul, Asya Avrupa kıtalarının buluştuğu, ortasından deniz geçen ve altı tarafı denizle çevrili bir şehirdir. Halk yoğun olarak Boğaz ve Marmara kıyıları boyunca yerleşmiş bulunmaktadır. Ve bu ölçüde büyük nüfusun barındığı bir kentte olağanüstü durumlar için alternatif çözümler geliştirmek üst seviyede bir zorunluluktur.İstanbul aynı zamanda tarihten buyana büyük depremler sonucunda büyük yıkımlar ve kayıplar yaşamış bir şehirdir. Gerek yaşanmış depremlerden, gerekse jeolojik ve sismik araştırmalardan elde edilen deprem haritaları mevcuttur. Bu araştırmalar ve haritalardan yararlanarak muhtemel yaşanacak bir deprem hakkında sonuç öngörüleri yapılabilmekte ve alınması gereken tedbirler çıkarılan bu sonuçlar ışığında planlanmaktadır.Kentin ulaşım sistemlerinin mevcut halleri, temel güzergahlar, bunların kıyılarda sonlandığı noktalar ve deniz ulaştırması ile buluşturulmasının normal zamanlarda olduğuna nazaran afet hallerinde önemi daha da artmaktadır.Yıkıcı bir deprem sonrasında kazazedelerin, sağlık ve kurtarma ekiplerinin ve bunların kullanacağı medikal ve kurtarma ekipmanların en yakın deniz kıyısına intikallerinin hızlı ve etkili sağlanması adına mevcut sağlık merkezlerinin yerleşkelerinin kıyı yapıları ile ilişkilendirilmesi öngörülmüştür.İstanbul, benzeri birçok metropol kentte olduğuna nazaran coğrafi yapısından kaynaklanan deniz kullanım avantajlarının yansıra çok büyük deniz imkan ve kabiliyetlerine sahiptir. Bu deniz vasıtası kapasite ve çeşitliliğinin yıkıcı bir deprem durumunda rantabl kullanılabilmesi tamamen doğru planlama ve organizasyon ile mümkündür. Tezimizde bu çalışmalarda yer alabilecek olan tüm deniz vasıtaları tespit edilmiş ve bunların durumlarına uygun görevlendirmeler yapılmıştır. Beraberinde yapılan planlama çalışmasının Örnek Eylem Planı ile tatbikatı yapılmıştır.İstanbul, Marmara depreminden buyana olağanüstü felaket durumlarına hazırlık olarak bir hayli mesafe kat etmiştir. Bu ve benzeri çalışmalar muhtemel deprem için daha hazırlıklı olmamıza katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Istanbul, Asian European continents meet, is a city surrounded by sea in the middle of the sea days and six sides. People have settled along the coast of the Marmara and the Bosphorus as intense. And this is a much larger population, the city hosts a high level of extraordinary circumstances is a necessity to develop alternative solutions.Since the last major earthquake in the Marmara Istanbul residence, in preparation for emergency disaster situations has come a long distance. There are a large number of custody of the organization, especially the Governor. This study was to study the integration of existing organizations, including marine activity has been the subject, the means of coordination and organization of the local marine planning exercise was canceled along with the Action Plan Example.Disaster planning is an important dimension, in times of disaster by taking measures to hitch transportation alternative is to start as soon as transportation facilities. Every city has its own unique geographical structure, layout / structuring, and they are depending on the transport properties.At that point, including the throat near the sea coast and other residential areas to provide assistance, from there to safe areas or safe areas damaged by sea around here to make transfers will be faster and more reliable. However, as this issue be studied to gain time and thus recovery of more and more people will benefit from his life.We will serve this purpose in Istanbul, marine facilities and capabilities, their organizations and also to provide an action plan we have made.