Kısa mesafeli deniz taşımacılığının deniz ekonomisindeki yeri dünya ve Türkiye uygulamaları
The place of short sea shipping in maritime economics practices in world and Turkey
- Tez No: 318796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SAATÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Denizcilik uluslararası öneme sahip olan bir sektördür ve dünya ticaretinin büyük bir kısmı denizyolu ile yapılmaktadır. Hizmet alanlar açısından denizyolu taşımacılığı diğer taşıma türleri ile karşılaştırıldığında maliyetleri düşük ve güvenli bir taşıma türüdür. Son dönemde liman işletmeciliği anlayış ve uygulamalarının değişmesi, yüksek taşıma kapasiteli, emniyetli modern gemi tiplerinin kullanılması, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, diğer taşıma türleri ile entegrasyon gibi faktörler denizyolu taşımacılığını olumlu yönde etkilemektedir.Kısa mesafeli deniz taşımacılığı, deniz taşımacılığının bir alt sistemidir. Kısa mesafeli deniz taşımacılığı için coğrafyalarda özel tanımlar kullanılmamakla birlikte temelde; kıyı boyunca ve adalara yapılan taşımacılık faaliyetleri ile nehir ve göllerde yapılan iç suyolu taşımacılık faaliyetlerini kapsamaktadır. Kısa mesafeli deniz taşımacılığı, tek bir taşıma türü yerine birden fazla taşıma türünün kullanılmasını desteklemektedir. Bir taşıma operasyonunda deniz ve kara tabanlı sistemleri ortaklaşa kullanarak zaman kaybını engellemeyi, çevre kirliliğini önlemeyi ve taşıma maliyetlerini azaltmayı amaçlamaktadır.Dünya'da kısa mesafeli deniz hatları Avrupa, Amerika ve Asya kıtaları içinde etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Türkiye, bulunduğu coğrafyada ticaret hacmini ve ekonomik gücünü arttırmayı hedeflemektedir. Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz'de kısa mesafeli deniz taşımacılığı ile deniz ticaretini yönlendirebilecek bir dağıtım merkezi olabilme özelliğine sahiptir. Türkiye deniz ticareti açısından çekim merkezi olabilmek için, bu sahada köklü adımlar atmalıdır. Öncelikli adımlar; uluslararası ulaştırma projelerinde etkin rol alması, kombine taşımacılık yapmaya imkan sağlayacak altyapı çalışmalarını tamamlaması, deniz ticaret filosunu geliştirmesi ve gümrük mevzuatı gibi yasal düzenlemeleri revize etmesidir. Bütün bu adımların gerçekleştirilebilmesi ise güçlü ve sürdürülebilir deniz politikaları ile mümkündür. Geleceğe ait deniz ulaştırma planlarında Türkiye'nin koyduğu bölgesel hedeflerle vizyon sahibi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Maritime is an important sector in terms of international trade and for most of the time world trade is being done with maritime transportation. In terms of service users, when comparing maritime transportation with other transportation options, maritime transportation is low cost and more trustworthy. Maritime transportation was affected positively by improvements in insight and practices of port management, the use of modern and safe ships with high carriage capacity, the developments in information and communication technologies and the integration of different transport modes.Short sea shipping is a sub-system of maritime transportation. Considering the short sea shipping doesn?t have different definitions for each geographical area, it generally includes the activities of shipping in along the coast and islands, inland waterway activities among the lake and rivers. Short sea shipping supports the use of different transportation modes instead of only one transportation mode. By using sea and land based systems together in one transportation operation, short sea shipping aims to prevent loss of time and environment pollution and to reduce transportation costs.Short sea shipping lines are used effectively in the European, American and Asian continents in our world. Turkey aims to increase its trading volume and economical power in its own geographical location. It can be a distribution center that guides maritime trade in Black Sea, Aegean Sea and Mediterranean Sea by short sea shipping. Turkey should make radical movements in this field for being a center of attraction in terms of maritime trade. Priority should be given to having an active role at international transportation projects, to complete the infrastructure work that will create an opportunity for combined transportation, to develop the merchant marine fleet and revise the legal regulations such as customs. Implementing these steps is possible with powerful and sustainable maritime policies. Turkey seems to have a vision by having regional aims in the future planning of maritime transportation.