Comparison of emitter localization methods with a moving platform in three dimensions
Hareketli tek platform ile üç boyutlu hedef konum belirleme tekniklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 318819
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Pasif hedef konum bulma yönteminde, hedef konumu sadece kaynak sinyali kullanılarak bulunur. Bu tezde durağan hedefin konumu hareketli tek platform tarafından toplanan bilgiler kullanılarak kestirilmiştir. Tezin odak noktası hedef konum kestirimi olduğu için, konum bulurken kullanılan Geliş Açısı (GA), Varış Zaman Farkları (VZF), Doppler frekans kayması parametrelerinin değerleri biliniyor kabul edilmiştir.Tez kapsamında farklı konum bulma yöntemleri incelenmiştir. Bu yöntemlerin bazıları literatürde bilinirken bazıları bu algoritmaların değiştirilmiş ya da birleştirilmiş halleridir. Dikgen Vektör Kestirici (DVK), Sahte-Doğrusal Kestirici (SDK), Ağırlıklı Etkili Değişken Kestirici (AEDK) ve En Büyük Olabilirlik Kestiricisi (EBOK) sadece GA bilgisini kullanarak konum bulmaktadır. EBOK, arama işlemini etkili bir şekilde yapabilmek için Gauss Newton (GN) arama algoritmasını kullanmaktadır. Genişletilmiş Kalman süzgeci kullanılarak GA ile konum bulma yöntemleri de incelenmiştir.Sadece Doppler frekans kaymasını kullanarak konum bulan Doppler Kaymış Frekans (DKF) temelli En Küçük Kareler (EKK) ve EBOK yöntemleri gerçeklenmiştir. GA-DKF hibrit algoritmasının daha iyi sonuç verdiği gösterilmiştir.Varış Zaman Farkları (VZF) temelli EKK ve EBOK yöntemleri de gerçeklenmiştir. GA-DKF-VZF hibrit algoritmasın tek parametre kullanan algoritmalardan ve GA-DKF hibrit algoritmasından daha iyi sonuç verdiği gösterilmiştir.Tez kapsamında kestiricilerin performansları da incelenmistir. Hata elipsoidi bir kestiricinin performansını değerlendirmek için kullanılan yararlı bir araçtır. Elipsoidin parametreleri Cramer-Rao Alt Sınır (CRAS) matrisinden çıkarılmaktadır.Hedef-platform geometrisinin performansa etkisi de hata elipsoidleri kullanılarak incelenmiştir.Hareketli platformun belirlenmiş bir güzergahta durağan bir hedef üzerinde hareket ettiği çeşitli deneyler yapılmıştır. Farklı parametrelerin konum kestirim doğruluğuna etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In passive target localization, source position is estimated by only using the source signal. In this thesis, position of a stationary target is estimated by using the data collected by a moving platform. Since the focus of the thesis is the location estimation, the parameters used for localization such as angle-of-arrival (AOA), time-difference-of-arrival (TDOA), Doppler frequency shift are assumed to be known.Different emitter localization methods are implemented in this thesis. Some of these methods are known in the literature and some are the modified or hybrid versions of these algorithms. Orthogonal Vector Estimator (OVE), Pseudolinear Estimator (PLE), Weighted Instrumental Variables Estimator (WIVE) and Maximum Likelihood Estimator (MLE) use only the AOA information. In MLE, Gauss Newton (GN) search algorithm is used to realize the search process effectively. AOA localization methods are also implemented together with the extended Kalman filter (EKF) realization.Doppler Shifted Frequency (DSF) based Least Squares (LS) and MLE are implemented which use Doppler frequency shift only. AOA-DSF combined hybrid algorithm is shown to perform better.LS and Maximum Likelihood (ML) TDOA localization methods are also implemented. AOA-DSF-TDOA combined hybrid algorithm is shown to perform better than the algorithms which use one type of parameter and AOA-DSF hybrid algorithm.Estimator performances are analyzed in this thesis. Error ellipsoid is a useful tool to evaluate an estimator?s performance. The parameters of the ellipsoids are drawn from Cramer-Rao Lower Bound (CRLB) matrices. The effect of target-sensor positioning is also investigated by using error ellipsoids.Several experiments are done where a platform is assumed to be moving on a pre-determined path while the target is stationary. The effects of different parameters are considered for the location estimation accuracy.