Comparative evaluation of ISAR processing algorithms
ISAR işleme algoritmalarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 318820
  2. Yazar: ALPER TUFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DURAL, PROF. DR. S. SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez kapsamında, Ters Yapay Açıklıklı Radar (ISAR) görüntü elde etme tekniklerinden Menzil-Doppler, Geri İzdüşüm, Polar Biçimlendirme, Çoklu Sinyal Sınıflandırma (MUSIC) ve Zaman Frekans teknikleri analiz edilmiş ve simulasyonlar kullanılarak karşılaştırılmıştır. Tez kapsamında araştırılan Zaman Frekans teknikleri Kısa Zaman Aralıklı Fourier Dönüşümü, Wigner-Ville Dağılımı, Düzleştirilmiş Wigner-Ville Dağılımı ve Choi-William Dağılımı'dır.Öncelikle, çözünürlük, menzil profili, zamana bağlı Doppler frekansı gibi temel ISAR kavramları verilmiştir. Verilen bir hedef geometrisi için ISAR sinyal işleme algoritmalarına ayarlanabilir giriş verisi sağlamak amacıyla bir veri simulatörü tasarlanmış ve uygulanmıştır. Izgara Arama, WVD Eğim ve Radon Wigner-Hough Dönüşümü yaklaşımları yardımıyla hedefin dönel hız kestirimi konusu açıklanmıştır. Daha sonra ISAR görüntü oluşturma algoritmalarının teorik altyapısı tartışılmıştır. Sonuçları görselleştirmek ve analiz etmek amacıyla her algoritma farklı konfigurasyonlarla MATLAB ortamında uygulanmıştır. Son olarak işleme algoritmalarının avantajları ve dezavantajlarını tartışmak amacıyla karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Inverse Synthtetic Aperture Radar image reconstruction techniques, named as Range Doppler, Back Projection, Polar Formatting, Multiple Signal Classification (MUSIC) and Time Frequency techniques are analysed and compared using simulations. Time Frequency techniques investigated in this thesis are Short Time Fourier Transform, Wigner-Ville Distribution, Smoothed Wigner-Ville Distribution and Choi-Williams Distribution.First, some fundamental concepts of ISAR, such as resolution, range profile, time dependent Doppler frequency are given. A data simulator is designed and implemented for the purpose of providing configurable input to ISAR signal processing algorithms for a given ISAR target geometry. Estimation of target rotational velocity is explained with the help of three methods, namely Grid Search, WVD Slope and Radon Wigner-Hough Transform. Then, theoretical background of image formation algorithms is discussed. MATLAB simulations for each algorithm are implemented with several configurations in order to visualize and analyse the results. Finally, processing algorithms are compared to discuss the advantages and disadvantages.