DDS based MIL-STD-1553B data bus interface simulation
DDS tabanlı MIL-STD-1553B veri yolu arayüz simülasyonu
  1. Tez No: 318831
  2. Yazar: ERTAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN, DR. UMUT DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez Veri Dağıtım Servisi (DDS) arakatman standardı üzerinde dağıtık bir MIL-STD- 1553B seri veri yolu arayüz simülasyonunu anlatmaktadır. Veri yolu uçaklardaki aviyonik sistem bileşenlerini birbirine bağlar ve aralarında veri iletişimine olanak tanır. Arayüz geliştiricileri için arayüzlerin tasarım aşamasında sınanması ve doğrulanması önemlidir. 1553 seri veri yolu özel cihazlar ve kablolama gerektirdiğinden, arayüzleri test etmek pahalı ve zor olmaktadır. Bu yüzden sistem arayüzlerini mevcut cihazlar ve ağ yapısı üzerinde test edebilmek önem kazanmaktadır. DDS arakatmanı birçok Servis Kalitesi (QoS) özellikleriyle birlikte yayımla-abone ol mimarisine uygun veri dağıtımı sunar. DDS sağladığı bu özellikleri ve işletim sisteminin ağ programlama arayüzlerini soyutlaması nedeniyle dağıtık sistemlerin geliştirimini kolaylaştırmaktadır. Bu tezde DDS arakatman standardının 1553 seri veri yolu simülasyonunun geliştirilmesinde sağladığı faydalar anlatılmaktadır. Ayrıca, geliştirilensimülasyon aracına XML tabanlı arayüz ve senaryo tanımlama kabiliyetleri eklenerek sistem arayüzlerinin kolay ve hızlı bir şekilde test edilebilmesi amaçlanmıştır. Simülasyon aracı MIL-STD-1760 standardına uygun bir senaryo ile doğrulanmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis describes distributed simulation of MIL-STD-1553B Serial Data Bus interface and protocol based on the Data Distribution Service (DDS) middleware standard. The data bus connects avionics system components and transports information among them in an aircraft. It is important for system designers to be able to evaluate and verify their component interfaces at the design phase. The 1553 serial data bus requires specialized hardware and wiring to operate, thus it is expensive and complex to verify component interfaces. Therefore modeling the bus on commonly available hardware and networking infrastructure is desirable for evaluation and veri ? cation of component interfaces. The DDS middleware provides publish-subscribe based communications with a number of QoS (Quality Of Service) attributes. DDS makes it easy to implement distributed systems by providing an abstraction layer over the networking interfaces of the operating systems. This thesis takes the advantage of the DDS middleware to implement a 1553 serial data bus simulation tool. In addition, the tool provides XML based interfaces and scenario de ? nition c pabilities, which enable easy and quick testing and validation of component interfaces. Veri ? cation of the tool was performed over a case study using a scenario based on the MIL-STD-1760 standard.