Determination of boron in water samples by electrothermal atomic absorption spectrometry
Elektrotermal atomik absorpsiyon spektrometri yöntemi ile su numunelerinde bor tayini
  1. Tez No: 318830
  2. Yazar: NAİL ENGİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAVUZ ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bor (B) %0.001 doğal bolluk oranı ile yer kabuğunda az bulunan bir elementtir. Bununla birlikte, zengin bor rezervlerinin bulunduğu bölgelerde toprak ve su içerisinde bulunan bor içeriği önemli ölçüde yüksek olabilir. Buna ek olarak tarım kimyasallarının aşırı kullanımı ve çeşitli doğal süreçler su içerisindeki bor derişimini arttırmaktadır. B, tüm canlılar için gerekli bir element olmasına rağmen yüksek seviyede maruziyetler risk oluşturabilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetişkinler için günde 1 ila 13 mg arasında bor alımını tavsiye etmektedir.Türkiye dünya bor rezervlerinin yaklaşık olarak %70 ine sahiptir. Bu rezervler temel olarak dört bölgede bulunmaktadır: Kütahya, Emet; Balıkesir, Bigadiç; Eskişehir, Kırka and Bursa, Kemalpaşa. Bu bölgelerin sularında bor miktarı erişimi önemli seviyelere ulaşmaktadır. Bu nedenle, bu bölgelerde içme sularında bor tayini önemlidir.Elektrotermal atomik absorpsiyon spektrometre (ETAAS) bor tayini için kullanılan nispeten duyarlı bir tekniktir. Fakat bu teknikte moleküler bor türlerinin oluşumundan ötürü duyarlılık düşmektedir. Bu çalışmada güvenilir ve duyarlı bir yöntem geliştirmek için kimyasal değiştiricilerden ve refrakter karbür oluşturan elementlerle (Ta, W, Zr, Pd, Ru, Os) işleme sokulmuş pirolitik kaplı grafit tüp kullanımından faydalanılmıştır. Optimizasyon çalışmaları sonucu Tantalum (Ta) ile modifiye edilmiş tüp kullanımı ve 5.0 µL 0.01 mol/L Ca(NO3)2 ve 5.0 µL 0.05 mol/L sitrik asitin 1000 mg/L Mg(NO3)2 ortamında hazırlanmış 15.0 µL örnek çözeltisi ile birlikte enjeksiyonu optimum koşullar olarak belirlenmiştir. Optimum külleme ve atomlaştırma sıcaklıkları sırasıyla 1100 and 2700 °C dir. Bu koşullar altında gözlenebilirlik sınırı 0.088 mg/L ve 15.0 µL örnek hacmi için karakteristik kütle 186 pg olarak bulunmuştur. Yöntemin doğruluğu EnviroMAT-Waste Water EU-L-1 CRM ve NIST 1573a Tomato Leaves SRM analizleri ile denenmiştir.İçme suyu örnekleri Bigadiç ve Emet'ten toplanmış ve geliştirilen yöntem ile analiz edilmiştir. Ayrıca karşılaştırma yapabilmek için analizler daha duyarlı teknikler olan ICP-OES ve ICP-MS ile de yapılmıştır. Sonuçlar birbiriyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
Boron (B) is a rare element on Earth crust with a natural abundance of 0.001%. However, boron content of water and soils may be significantly high in the regions with rich boron reserves. In addition, extensive use of agrochemicals in soils as well as various natural processes increases the boron concentration in water. Despite B is an essential element for all living creatures, it may pose risks at high level exposures. World Health Organization (WHO) has recommended a daily intake of 1 to 13 mg B for adults.Turkey has almost 70% of world boron reserves principally in four regions: Kütahya, Emet; Balıkesir, Bigadiç; Eskişehir, Kırka and Bursa, Kemalpaşa. The boron content of water in these regions may go up to significant levels. Therefore, it is important to determine B in drinking water from these regions.Electrothermal atomic absorption spectrometry (ETAAS) is a relatively sensitive technique for determination of boron. However, the technique suffers from formation of molecular boron compounds. Therefore, use of chemical modifiers and pyrolytically coated graphite tubes modified with refractory carbide forming elements (Ta, W, Zr, Pd, Ru, Os) were utilized to develop a reliable and sensitive method. Based on optimization studies, Tantalum (Ta) coated tube and co-injection of 5.0 µL 0.01 mol/L Ca(NO3)2, 5.0 µL 0.05 mol/L citric acid together with 15.0 µL sample solution prepared in 1000 mg/L Mg(NO3)2 have been chosen as optimum conditions. Optimum temperatures for pyrolysis and atomization temperatures were determined as 1100 and 2700 °C, respectively. Under these conditions, a detection limit of 0.088 mg/L and a characteristic mass of 186 pg for 15.0 µL sample volume were obtained. The accuracy of the method was checked by EnviroMAT-Waste Water EU-L-1 CRM and NIST 1573a Tomato Leaves SRM analyses.Drinking water samples were collected from Balıkesir, Bigadiç and Kütahya, Emet and analyzed by the developed method. Samples were also analyzed by more sensitive techniques; ICP-OES and ICP-MS for a comparison study. The results are compatible with each other.