Maternal phylogeography of brown bears (Ursus arctos) and testing the utility of non-invasive genetic samples
Boz ayıların ana soyu filocoğrafyası ve girişimsiz genetik örneklerin kullanılabilirliğinin test edilmesi
  1. Tez No: 318834
  2. Yazar: FATMA GÖZDE ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. C. CAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son 20 yılda, boz ayı ana soylarının genetik çeşitliliği ve filocoğrafyası üzerine çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki boz ayı ana soylarının genetik çeşitliliği ve filocoğrafyası girişimsiz olarak örneklenmiş 5'i hayvanat bahçelerinden olmak üzere 35 tane boz ayı örneği ile rapor edilmiştir. Kıl, dışkı ve post örneklerinden DNA izolasyonu ve bu örneklerin PCR'lerinin optimizasyonunun yanı sıra, 269 bp'lik mitokondriyel DNA kontrol bölgesine dayanan Bayezyen filogenetik analizi uygulanmış ve sonuç olarak üç farklı ana soya ait 14 farklı haplotip bulunmuştur. En yaygın ana soy olarak, ?Doğu Ana Soyu?, ana soy 3a bulunurken, coğrafi olarak daha sıkışık bir biçimde olduğu tespit edilen ?Batı Ana Soyu? ve ?Orta Doğu Ana Soyu? Türkiye'de ilk defa tespit edilmiştir. Toroslar'dan alınmış bir örneğin ise önceden neslinin tükendiği söylenen Lübnan ayıları ile yakın akraba çıktığı gösterilmiştir. Tüm bunlara ek olarak ?Orta Doğu Ana Soyu'ndan erken dönemde ayrıldığı görülen yeni bir ana soy da tespit edilip tanımlanmıştır. Kısıtlı örnek miktarına rağmen, bu çalışmada Türkiye'de bulunan boz ayı ana soylarının genetik çeşitliliğinin hayliyüksek olduğu gösterilmiş; Avrupa ve Orta Doğu ana soylarının öngörülen dağılım aralıkları genişletilmiş; genetik çeşitliliği yüksek olan ve büyük ihtimalle geçmişte daha geniş alanlara yayılmış bir şekilde bulunan bir yeni ana soy tespit edilmiştir. Dolayısıyla tüm bu tespitlerin yapılabilmesi için girişimsiz genetik örneklemenin önemi bir kez daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The genetic diversity and phylogeography of brown bear maternal lineages have been studied extensively over the last two decades. In this study the genetic diversity and maternal phylogeography of non-invasively sampled 35 brown bears, including 5 captive individuals were reported from Turkey. In addition to the optimization of DNA extraction from hair, faeces and old skin samples and their PCRs, Bayesian phylogenetic analyses based on a 269 bp long piece of bear mitochondrial DNA were conducted and 14 novel haplotypes belonging to three major lineages were revealed. The most widespread lineage was found to be the ?Eastern? clade 3a, while geographically more restricted ?Western? and ?Middle Eastern? lineages were reported for the country for the first time. A specimen from the Taurus range (southern Turkey) was shown to be closely related to the presumably extinct bears in Lebanon. Moreover, a unique novel lineage that appears to have split early within the Middle Eastern clade was defined. Despite limited sampling, this study demonstrates a high level of mitochondrial diversity in Turkish brown bears, extends the ranges of both European and Middle Eastern clades into Turkey, and identifies a new divergent lineage of possibly wider historical occurrence while demonstrating the significance of non-invasive genetic sampling for such analysis.