Temperature distribution in power transformers
Güç trafolarında sıcaklık dağılımı
  1. Tez No: 318876
  2. Yazar: RUKİYE KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bütün diğer elektriksel ekipmanlarda olduğu gibi bir trasformatörün bileşenlerindeki sıcaklık dağılımının tasarım ve operasyon aşaması için öngörülmesi önemlidir, çünkü ısıl limitlerin üzerindeki sıcaklıklar bileşenlere ciddi bir şekilde zarar verebilir. Isıl modeller bu çok önemli bilgiyi gerçek operasyonlardan önce öngörmek için kullanılır. Bu çalışmada üç fazlı SF6 gaz izoleli-soğutmalı güç trafosundaki sıcaklık dağılımını tahmin etmek için sonlu elemanlar yöntemine dayanan üç-boyutlu model kullanılmıştır. Bu model, trafonun içindeki ayrıştırılmış belli bölgelerdeki sıcaklık dağılımını tahmin edebilir.
Özet (Çeviri)
As in all other electrical equipments it is essential to estimate the temperature distribution in transformer components in the design stage and during the operation since temperatures above thermal limits of these components might seriously damage them. Thermal models are used to predict this vital information prior to actual operations. In this study, a three dimensional model based on the Finite Element Method (FEM) is proposed to estimate the temperature distribution in the three phase, SF6 gas insulated-cooled power transformer. This model can predict the temperature distribution at the specific discredited locations in the transformer successfully.