Comparative vegetative anatomy of the tribe Triticeae dumortier (Poaceae) in Turkey
Türkiye'de bulunan Triticeae dumortier (Poaceae) oymağının karşılaştırmalı vejetatif anatomisi
- Tez No: 318875
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Biyoloji, Botanik, Anatomy, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Triticeae Dumort., Poaceae ailesinin, Pooideae alt ailesinde bulunan bir oymaktır. Arpa (Hordeum), buğday (Triticum) ve çavdar (Secale) gibi birbirileriyle yakın akrabalıkları olan başlıca ekin cinsleri bu oymak içindedir. Türkiye'de pekçok altgrupla birlikte 16 cins ve pekçoğu yüksek ekonomik değer içeren 75 türle temsil edilir.Bu çalışmanın esas amacı, oymak içindeki cinslerin, seksiyonların, türlerin ve türaltı kategorilerin, belirleyici anatomik karakterleri üzerine dayanılarak tanımlanmasıdır. Taze ve kuru bitki örneklerinin vejetatif organlarından iki farklı gömme metodu kullanılarak enine kesitler alınmış ve ayrıntılı olarak çalışılmıştır.Bu çalışma, köklerdeki sklerenkimanın yeri, kök tüylülüğü ve hücre arası boşluklar, yaprak şekli, stoma tipi, orta damar ve tüylerin olup olmaması, girder ve strand şekilleri, iletim demetleri etrafında sklerenkimanın düzeni, epidermis hücrelerinin dizilimi, hücre duvarı dalgalanmaları, silika hücrelerinin varlığı, bulliform hücrelerinin çeşidi, gövdedeki iletim demetlerinin dizilimi ve epidermise bağlantıları, gövdelerin boşluğu gibi nitel karakterler ile köklerderki sklerenkima sırası, gövdedeki iletim demeti sırası ve gövde çapları, yaprak uçlarındaki sklerenkima sırası, yapraklardaki tüm tüy tiplerinin sıra sayısı ve uzunlukları, stoma sayısı ve stomalar arasındaki epidermis hücre sayısı gibi nicel karakterleri kapsamaktadır.Sonuç olarak, bütün bu özelliklerin, taksonların sistematik ve evrimsel ilişkilerini anlamakta yardımcı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, en fazla ayırt edici karakter yaprak anatomisindedir. Kökte merkezi metaksilem bulunmamaktadır. Metaksilem elemanları merkezi silindirde dağınık dizilimlidir. Gövdede nodlar arasında kalan bölge boş ya da dolu olabilir. Fakat, nod kısmının anatomisi genellikle aynı yapıdadır. Ayrıca iki türün subtribe olarak değerlendirilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Triticeae Dumort. is a tribe within the Pooideae subfamily of Poaceae. Major crop genera found in this tribe include barley (Hordeum), wheat (Triticum) and rye (Secale) all of which are closely related to each other. In Turkey, with the several subgroups, this tribe is represented by 16 genera and 75 species, many of which have great economic values.The main objective of this research work is to determine the taxa of this tribe on the basis of their diagnostic anatomical characters of vegetative organs for the recognision of genera, sections, species, and infraspecific categories. By using both fresh and herbarium specimens, transverse sections of vegetative organs were obtained by using two different sectioning methods.This study covers both qualitative anatomical characters, such as sclerenchyma position, hair density and intercellular cavities of roots, shapes of leaves, presence of midrib, occurrence of leaf hairs, shapes of girders or strands, arrangement of sclerenchyma around vascular bundles and arrangement of epidermal cells, cell wall undulations, appearance of silica bodies, type of bulliform cells, arrangement of culm vascular bundles and their connections to the epidermis, hollowness of culms, as well as quantitative characters, such as sclerenchyma line number of roots, vascular bundle line numbers and diameters of culms, sclerenchyma line number of leaf margins, line numbers and sizes of all types of costal leaf hairs, stomata and interstomatal cell lines.In conclusion, all these properties are useful to understand both systematics and evolutionary relationships of the taxa. Moreover, the leaves of the tribe have the most numerous diagnostic characters. The roots do not have central metaxylem. The metaxylem elements are scattered in the vascular cylinder. The internodular parts of the culms may be hollowed or solid. However, the nodular parts of the culms generally have the same structure. Furthermore, there are two species which can be assigned as a subtribe.