Cyclic behavior of saturated low plastic fine soils
Doygun düşük plastisiteli ince zeminlerin devirsel davranışı
  1. Tez No: 318887
  2. Yazar: SELMAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. SADIK BAKIR, YRD. DOÇ. DR. M. TOLGA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Doygun zeminler tekrarli yükler altında artan aşırı boşluk suyu basınçları ile birlikte zayıflarlar. İnce taneli zeminlerin bulundugu sahalarda deprem sırasında meydana gelen zararlar, son zamanlarda araştırmacıların bu tür zeminlerin sismik davranışı üzerine odaklanmalarına sebep olmuştur. Bu bağlamda, bu calışmanın öncelikli hedefi kapsamında doygun ince taneli zeminlerin devirsel davranışını etkileyen faktörleri bir laboratuar çalışması dahilinde incelemektir. Doygun düşük plastisiteli ince taneli zeminlerin devirsel davranışını değerlendirmek üzere klasik zemin mekaniği testlerini, zemin çökeltisi oluşturma yöntemini, statik ve devirsel üç eksenli deneyleri içeren kapsamlı bir laboratuar çalışması gerçekleştirilmiştir. Laboratuar programı; laboratuarda oluşturulan silt çökeltisinden elde edilen örneklerle yapılan deneylerden ve Adapazarı'ndan alınan örselenmemiş zemin numuneleriyle yapılan deneylerden oluşan iki kısım dahilinde yürütülmüştür. Zemin ve yükleme özelliklerinin, doygun düşük plastisiteli siltli zeminlerin devirsel davranışı üzerine olan etkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Deney sonuclarına bağlı olarak; (i) aşırı boşluk suyu basıncı oranı (ru), devir sayısı (N) ve devirsel basınç oranı (CSRtx) arasındaki ilişkiyi tahmin eden, (ii) başlangıç kesme basıncının devirsel davranışa olan etkisini tahmin eden ve (iii) başlangıç boşluk oranı (ei), başlangıç kesme basıncı oranı ( ? s/p'i) ve devirsel basınç oranının (CSRtx) su basıncı oluşumu üzerindeki etkisini gösteren modeller oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Weakening and liquefaction of sands with increasing excess pore water pressures under repeated loads is well-known. Occurrence of extensive damage to the built environment also at the sites underlain by fine soils during earthquakes have led the researchers to focus on the seismic response of such soils more recently. The primary objective of this study is to investigate the factors affecting cyclic behavior of saturated low-plastic fine soils through laboratory testing. An extensive laboratory testing program including conventional soil mechanics tests, consolidation tests, reconstituted sample preparation, monotonic and cyclic triaxial tests was carried out for this purpose. Laboratory program was conducted within two parts, one of which includes the tests performed with the silt specimens reconstituted in the laboratory and the other consisting of the tests performed with the undisturbed soil samples retrieved from Adapazarı. The effects of the inherent soil properties and the effects of loading characteristics on the cyclic response of saturated low plastic silty soils were examined separately. Based on the test results, models were introduced (i) to predict the relationship between excess pore pressure ratio (ru), number of cycles (N) and cyclic stress ratio (CSRtx), (ii) to estimate the effect of initial shear stress on cyclic response, and (iii) to show the effects of initial void ratio (ei), initial shear stress ratio ( ? s/p'i) and CSRtx on cyclic pore pressure development.