An ontology-based approach to requirements reuse problem in software product lines
Yazılım ürün hatlarında ontoloji tabanlı gereksinim yeniden kullanımı
  1. Tez No: 318886
  2. Yazar: ELİF KAMER KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. AYŞENUR BİRTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yazılım mühendisliği dünyasında yeniden kullanım bilindik bir kavram olmakla beraber, güncel paradigmalarla yeniden kullanılabilir kavramların seviyesi kaynak kod yanında tasarım, gereksinim ve testleri de kapsayacak şekilde değişmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, yazılım ürün hatlarında gereksinim yeniden kullanımının sistemli bir şekilde sağlanabilmesi için ontoloji tabanlı bir çözüm ortaya konmuş, ayrıca yeniden kullanım sürecini desteklemek amacıyla bir otomasyon aracı geliştirilmiştir. Önerilen yöntem, durum çalışması olarak endüstriyel bir yazılım ürün hattında kullanıma alınmış, bu süreçte elde edilen deneyimler ve alınan ölçümler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With new paradigms in software engineering such as Software Product Lines, scope of reuse is enlarged from implementation upto design, requirements, test-cases, etc. In this thesis anontology-based approach is proposed as a solution to systematic requirement reuse problem in software product lines, and the approach is supported with a reuse automation tool. A case study is performed on the projects of an industrial software product line using hereby proposed solution and then based on the evaluated metrics it?s reported that the content of requirements specifications documents can be prepared upto 80% by derivation of reusable requirements.