Emotion analysis of Turkish texts by using machine learning methods
Makine öğrenimi teknikleriyle Türkçe metinlerde duygu analizi
  1. Tez No: 318919
  2. Yazar: ZEYNEP BOYNUKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞENKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yazılı metinlerin otomatik analiz edilerek içerdiği duyguyu belirlemek araştırma alanlarında gün geçtikçe daha çok önem kazanmaktadır. Genel amaç kullanıcının yansıttığı duyguyu çıkarabilen bir makine geliştirmektir. İngilizce metinlerde duygu tespiti bazı araştırmacılar tarafından çalışılmış ve ümit veren sonuçlara ulaşılmıştır. Yaptığımız araştırmalarda Türkçe metinlerde duygu analizi üzerinde yapılmış bir çalışma bulunamamış ve bu tez kapsamında bu konu üzerinde çalışılmıştır. İngilizce için iyi tanımlanmış ve konu için uygun veri setleri mevcuttur, ancak Türkçe üzerinde çalışabilmek için böyle bir veri seti bulunamamıştır. Bu tezle beraber, iki farklı kaynaktan yararlanılarak yeni bir veri seti tanımlanmış ve çalışmada bu set kullanılmıştır. Farklı otomatik öğrenme teknikleri denenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Türkçenin İngilizceden ayrılan özellikleri nedeniyle kullanılan yöntemlere eklemeler yapılarak Türkçe metinlerde yapılan analizin başarısı artırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Automatically analysing the emotion in texts is in increasing interest in today?s research fields. The aim is to develop a machine that can detect type of user?s emotion from his/her text. Emotion classification of English texts is studied by several researchers and promising results are achieved. In this thesis, an emotion classification study on Turkish texts is introduced. To the best of our knowledge, this is the first study on emotion analysis of Turkish texts. In English there exists some well-defined datasets for the purpose of emotion classification, but we could not find datasets in Turkish suitable for this study. Therefore, another important contribution is the generating a new data set in Turkish for emotion analysis. The dataset is generated by combining two types of sources. Several classification algorithms are applied on the dataset and results are compared. Due to the nature of Turkish language, new features are added to the existing methods to improve the success of the proposed method.