Design of a compliant bistable lock mechanism for a dishwasher using functionally binary initially curved pinned-pinned segments
İşlevsel olarak ikili, kıvrımlı ve pim bağlantılı kısımlar kullanan, esnek bir bulaşık makinesi kilidi tasarımı
- Tez No: 318920
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, bulaşık makinesi için esnek bir kilit mekanizmasını, sistematik yöntemler kullanarak geliştirmektir. Çift denge konumu bulunan, işlevsel olarak ikili, pim bağlantılı kısımlar kullanılmıştır. Bütün ve yarım kısımlar için ayrı ayrı katımsı cisim modelleri oluşturulmuş ve gerekli hesaplamalar yapılmıştır. Mevcut çözümlerin ötesinde ?çember yayı benzeştirme? isimli yeni bir yöntem geliştirilmiş ve modelleme için bu yöntem kullanılmıştır. Eliptik integral çözümü gerektiren kesin çözümün bulunması için bir bilgisayar kodu yazılmıştır. Sonuçlar analitik model ile karşılaştırılmış ve fiziksel prototip ile doğrulanmıştır. Öngörülen kuvvetlerin denge konumları arası geçişi sağladığı görülmüştür. Uzun ömür, güvenilirlik ve kompaktlık nitelikleri özellikle göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design a compliant lock mechanism for a dishwasher, using a systematic approach. Functionally binary pinned-pinned segment that exhibits bistable behavior is utilized. Pseudo-rigid-body model of the whole mechanism and the half segment is developed separately and the corresponding calculations are carried out. Among current solutions a different method namely ?arc fitting method? is developed and it is utilized to construct the model. A software code is written to get the exact solutions, which require the evaluation of elliptic integrals. Results are compared with the analytical model and confirmed with physical prototype. Predefined tip forces are seen to provide the transition from one stable position to other. Durability, reliability and compactness characteristics are particularly considered.