Conceptual quantity modeling of single span highway bridges by regression, neural networks and case based reasoning methods
Tek açıklıklı karayolu köprülerinde regresyon analizi, yapay sinir ağı ve vaka bazlı çözümleme metodları kullanarak kavramsal miktar modellemesi
  1. Tez No: 318927
  2. Yazar: MERT AŞIKGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kavramsal tahmin teknikleri inşaat projeleri tahmini maliyetlerini belirlemede, özellikle fizibilite aşamasında büyük bir öneme sahiptir. Bunun dışında tasarım öncesi tahminlerin taahhüt firmalarına da katkısı büyüktür. Bu tarz çalışmalarla firmalar ihale öncesi fiyat mertebelerini tahmin edebilecekleri için ihale öncesi kararlarda çeşitli avantajlar elde etmiş olurlar.Bu tezin ana amacı fiyatlar yerine miktar modellemesine odaklanarak köprüler için tasarım öncesi fiyat tahmini elde etmek için metraj modelleri oluşturmaktır. Mevcut çalışmalar kavramsal maliyet tahmini için maliyetleri modellemeye odaklanmıştır. Bu çalışma tek açıklıklı karayolu köprüleri metraj kalemlerinin, regresyon, yapay sinir ağı, ve vaka bazlı çözümleme metotları kullanılarak oluşturulan modelleri içermektedir. Bu çalışma esnasında işvereni Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü olan 40 tek açıklıklı karayolu köprüsü incelenmiş, her bir metraj kalemi için model kurulmuş ve tahmin edilen miktarların, birim fiyatlarlar ile birlikte kullanılması sonucu proje toplam fiyatları da tahmin edilmiştir. Ayrıca modellerin tahmin performanslarına göre uygulanan metotların karşılaştırılması yapılmıştır. Sonuçlar kıyaslanmış önerilen metodun kavramsal maliyet tahmini için avantajları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conceptual estimation techniques play an important role in determining the approximate costs of construction projects especially during feasibility stages. Moreover, pre-design estimates are also crucial for the contractors. With the help of the conceptual predictions companies can determine approximate project costs and can gain several advantages before tendering phase.The main objective of this thesis is to focus on modeling of quantities instead of costs and to develop quantity take-off models for pre-design cost estimation of bridge projects. Majority of the existing studies focus on modeling of costs for conceptual cost estimation. This study includes modeling of the quantity take off items in a specific single span highway bridge using three different techniques namely, linear regression, neural network and case based reasoning. During this study 40 single span highway bridge projects whose owner is Republic of Turkey General Directorate of Railways, Ports and Airports Constructions were investigated and models for each work item were developed. Then by integrating the quantity take off estimations with unit costs, total project costs were calculated. As a result by evaluating the prediction performance of the models, comparison of the methods was achieved. Results are discussed along with the advantages of the proposed method for conceptual cost estimation of bridge projects.