Application of the map correlation method to the Western Blacksea basin
Harita korelasyon metodunun Batı Karadeniz havzasına uygulanması
  1. Tez No: 318926
  2. Yazar: MEHMET KAYRA ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN KENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye gelişmekte olan bir ülkedir ve enerji tüketimi, gün geçtikçe artan nüfusu ve endüstrisine bağlı olarak artış göstermektedir. Artan enerji ihtiyacını karşılamak için, hidroelektrik potansiyelini, özellikle küçük hidroelektrik santraller kurarak (HES) geliştirmektedir. Küçük HES'lerde elektrik üretiminin tahmin edilmesi akım verilerine bağlıdır. Türkiye'de yeterli miktarda akım gözlem istasyonu bulunmamaktadır; bu yüzden küçük HES'lerin bulunacağı kesitte akım verilerini hesaplamak için genellikle en yakın akım gözlem istasyonu referans olarak kullanılmaktadır. Ancak iki nokta arasındaki uzaklığın referans akım gözlem istasyonu seçilirken baz alınması her zaman doğru bir tercih olmayabilir. Archfield ve Vogel (2010) referans akım gözlem istasyonunu belirlemek için Harita Korelasyon Metodu (HKM) adını verdikleri yeni bir metod önermişlerdir. HKM, akım gözlem istasyonu bulunmayan bir havza için çevredeki akım gözlem istasyonları arasından bu istasyon ile en iyi korelasyona sahip olanı referans istasyon olarak seçmeyi hedeflemektedir. Bu metod referans akım gözlem istasyonlarını seçmek için Türkiye'de Batı Karadeniz Havzası'nda denenmiştir. HKM ile çalışma havzasındaki akım gözlem istasyonlarının yaklaşık üçte biri için en iyi korelasyonu veren istasyon tespit edilebilmiştir ve bu da metodun umut verici olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a developing country and its energy demand is increasing due to its growing population and industry. As a result, to fulfill this growing energy demand, Turkey is currently developing its unused hydropower potential, especially through small hydroelectric power plants (SHPPs). Estimation of annual electricity generation of a small hydropower plant strongly depends on streamflow data. In Turkey, there are a limited number of streamgaging stations so the estimation of streamflow at a potential SHPP location requires transferring streamflow time series from a reference streamgaging station to the ungaged basin. In order to determine daily streamflow time series for ungaged catchments, typically the nearest streamgaging station is chosen as the reference streamgaging station. However the distance between a reference streamgaging station and an ungaged catchment may not always be the most appropriate reference streamgaging station selection criterion. Archfield and Vogel (2010) proposed a new method called the Map Correlation Method (MCM) to select a reference streamgaging station to donate its observations to an ungaged catchment. MCM aims to identify the most correlated streamgaging station with the ungaged catchment. This new method is used at the Western Blacksea Basin in Turkey to select the best among possible reference streamgaging stations. The method proved to be promising; the most correlated streamgaging station for approximately one third of the study streamgaging stations are identified correctly by the MCM.