Deneysel metabolik sendromda karaciğer ve kalp antioksidan enzim aktiviteleri ve ekspresyonlarının incelenmesi
The investigation of antioxidant enzyme activities and expressions in liver and heart in experimental metabolic syndrome
  1. Tez No: 319010
  2. Yazar: MURAT GİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DOĞRU-ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Metabolik sendrom (MetS), insülin direnci, obezite, dislipidemi, hipertansiyon, ve karaciğer yağlanması ile karakterize bir hastalıktır.. Yüksek früktozlu diyetle (YFD) beslemek deneysel MetS modelidir. YFD, insülin direncini arttırmakta, dislipidemi ve karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır. YFD'nin oksidatif stresi arttırdığı, glikozun otooksidasyonuna ve antioksidan sistemde değişikliğe yol açtığı ileri sürülmektedir. Son yıllarda çeşitli antioksidan bileşiklerin YFD'ye bağlı patolojileri önleyici/azaltıcı etkileri araştırılmaktadır.Karnozin antioksidan bir dipeptid olup oksidatif stresle bağlantılı patolojilerin düzeltilmesinde etkili olduğu ileri sürülmektedir. Çalışmamızda YFD ile oluşturulan deneysel MetS'da sıçanlarda insülin direnci, dislipidemi, karaciğer yağlanması ve prooksidan-antioksidan sistemde bir değişiklik olup olmadığını belirlenmek istendi. YFD'nin kalp dokusunda da oksidatif stres üzerine etkisi incelendi. Ayrıca, karnozin ve karnozin+E vitamininin YFD'ye bağlı değişiklikleri azaltma/engelleme potansiyeli olup olmadığı araştırıldı. Bu amaçla, sıçanlara 8 hafta süreyle % 60 früktoz içeren diyet uygulandı. Ayrıca, bir grup sıçana YFD'ye ek olarak, karnozin (2 g/L, içme suyunda), diğer gruba ise karnozin+ E vitamini (200 mg/kg, i.m., haftada 2 kez) verildi. Bulgularımıza göre, YFD sıçanlarda serumda glikoz ve trigliserit düzeylerinde artışa ve karaciğerde yağlanmaya neden oldu. Karaciğerde dien konjugatı düzeylerinde artış, glutatyon peroksidaz aktivitesinde ve ekspresyonunda bir azalma görüldü. Kalpte ise prooksidan-antioksidan dengede ve histopatolojik görünümünde bir değişiklik saptanmadı. Karnozin ve karnozin+E vitamini uygulamaları YFD'ye bağlı hiperglisemi ve trigliseridemiyi azaltıcı bir etki göstermediği halde, karaciğer yağlanması her iki grupta da azaldı. Karaciğer yağlanması ve oksidatif stres üzerine karnozin+vitamin E'nin birlikte kullanımının karnozine oranla daha etkili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The metabolic syndrome (MetS) is a disease characterized by insulin resistance, obesity, dyslipidemia and fatty liver. High fructose diet (HFD) has been used for experimental MetS model. HFD increases the insulin resistance and causes dislipidemi and fatty liver. HFD was reported to cause oxidative stress, glucose autooxidation and changes in antioxidant system. Recently, preventive/detractive effects of several antioxidants are investigated in HFD-related pathologies.Carnosine is an antioxidant dipeptide. It has been suggested that it is effective to improve oxidative stress-related pathologies. We investigated whether experimental HFD-induced MetS cause insulin resistance, dyslipidemia, fatty liver and prooxidant and antioxidant balance in liver and heart tissues of rats. It was evaluated whether carnosine and carnosine+vitamin E has preventive/detractive potential. For this purpose, a diet containing 60% fructose was applied to rats. In addition to HFD, carnosine (2 g/L, drinking water) to one group, carnosine+ vitamin E (200 mg/kg, i.m., twice a week) to another group were given. According to our results, HFD caused increases in serum glucose and triglyceride levels and fatty liver. It was observed an increase in diene conjugate levels and a decrease in glutathione peroxidase activity and expression in liver. There were no changes prooxidant-antioxidant balance and histopathological appearance in heart. The treatments of carnosine alone or carnosine+vitamin E did not show detractive effect in HFD-related hyperglycemia and hypertriglyceridemia, fattyness of the liver decreased in both groups. It is concluded that carnosine plus Vitamin E treatment is more effective than carnosine alone on oxidative stress and fatty liver.