Yüzeyi işlem görmüş doku düzenleyici materyallerin çeşitli özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of various properties in surface-sealed tissue conditioners
  1. Tez No: 319012
  2. Yazar: DERYA BİRLER YAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜLSEN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çalışmamızda yüzey örtücü ajan uygulama ve değiştirilmiş toz/likit oranında hazırlama işlemlerinin doku düzenleyici materyallerin (Coe-Comfort, F.I.T.T., Visco-gel) zamana bağlı (0, 1, 3, 7, 14, 21 ve 28 gün) dinamik viskoelastisite ve boyutsal değişimlerine etkilerinin in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Üretici firma talimatına uygun olarak hazırlanmış (C-F-V) ve değiştirilmiş toz/likit oranlarında hazırlanmış (C'-F'-V') doku düzenleyici materyallere Monopoly (M) ve Palaseal (P) yüzey örtücü ajanlar uygulanarak 18 örnek grubu oluşturulmuştur. Dinamik viskoelastisite ölçümlerinde, manyetik itici yataklı reometre cihazında örneklerin depolama modulusu (G'), kaybedilen modulus (G'') ve kayıp tanjant (tan?) değerleri hesaplanmıştır. Zamana bağlı çizgisel boyutsal değişim dijital kumpas kullanılarak değerlendirilmiştir. Kolmogorov-Smirnov Test, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Mann-Whitney U Test kullanılarak p?0,05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel incelemeler gerçekleştirilmiştir. İnceleme yapılan tüm zaman periyotlarında FM, F'M, VM ve V'M gruplarının F, F', V ve V' gruplarına göre daha düşük G' ve G'' değerlerine sahip olduğu saptanmıştır. C' ve V' gruplarının C ve V gruplarına göre daha yüksek G', G'' ve daha düşük tan? değerlerine, F' grubunun ise F grubuna göre daha düşük G', G'' ve daha yüksek tan? değerlerine sahip olduğu saptanmıştır. FM, F'M, VM ve V'M gruplarının F, F', V ve V' gruplarına göre genel olarak daha yüksek boyutsal değişim oranlarına sahip olduğu saptanmıştır. C' ve V' gruplarının C ve V gruplarına göre daha düşük boyutsal değişim oranlarına, F' grubunun ise F grubuna göre daha yüksek boyutsal değişim oranına sahip olduğu saptanmıştır. Palaseal yüzey örtücü ajanın örnek gruplarının tümünde dinamik viskoelastisite ve boyutsal değişim değerlerine etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Monopoly yüzey örtücü ajan uygulama işlemi ve toz/likit oranlarındaki değişim doku düzenleyici materyallerin dinamik viskoelastisite ve boyutsal değişim değerlerini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, effect of surface-coated agent application and altered powder/liquid ratio preparation to tissue conditioners (Coe-Comfort, F.I.T.T., Visco-gel) on dynamic viscoelasticity and dimensional changes with time (0, 1, 3, 7, 14, 21 and 28 days) was evaluated. 18 groups, consisting of Monopoly (M) and Palaseal (P) surface-cotaed agents were applied tissue conditioners with prepared in accordance with manufacturers? recommendations (C-F-V) and altered powder/liquid ratios (C?-F?-V?), were manufactured. Storage modulus (G?), loss modulus (G??) and loss tangent (tan?) values of samples were calculated by magnetic bearing rheometer in dynamic viscoelasticity test. The linear dimensional changes with time of samples were evaluated using a digital caliper. Kolmogorov-Smirnov Test, Kruskal Wallis Test, Mann-Whitney U Test were used for statistical analyses (p?0.05). FM, F?M, VM and V?M groups had lower G? and G?? values compared with F, F?, V and V? groups in all time periods. C? and V? groups had higher G?, G?? and lower tan? values compared with C and V groups. F? group had lower G?,G?? and higher tan? values compared with F group. FM, F?M, VM and V?M groups generally had higher dimensional changes compared with F, F?, V and V? groups. C? and V? groups were showed lower dimensional changes compared with C and V groups. F? group was showed higher dimensional changes compared with F group. No effect of Palaseal on dynamic viscoelasticity and linear dimensional changes of all sample groups was obtained. Application of Monopoly coating agent and preparation of altered powder/liquid ratio effect dynamic viscoelasticity and linear dimensional change values of tissue conditioners.