Sezaryen ile doğum yapan loğusalara konfor kuramına göre verilen hemşirelik bakımının doğum sonu konfor düzeyine etkisi
The effect of nursing care provided according to comfort theory for the puerperant women with cesarean delivery upon their post natal comfort level
  1. Tez No: 319056
  2. Yazar: YEŞİM AKSOY DERYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sezaryen İle Doğum Yapan Loğusalara Konfor Kuramına Göre Verilen Hemşirelik Bakımının Doğum Sonu Konfor Düzeyine EtkisiAmaç. Bu araştırmanın amacı, sezaryen ile doğum yapan loğusalara konfor kuramına göre verilen hemşirelik bakımının doğum sonu konfor düzeyine etkisini belirlemektir.Materyal ve Metot. Araştırma, kontrol gruplu son test yarı deneme modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın-Doğum Kliniğinde sezaryen ile doğum yapan loğusalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini bu evrenden power analizi ile belirlenen ve olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 50 deney, 50 kontrol grubunda olmak üzere toplam 100 loğusa oluşturmuştur. Araştırmaya ilk olarak kontrol grubu loğusalar ile başlanmış ve deney grubu ile devam edilmiştir. Veriler Şubat-Haziran 2012 tarihleri arasında toplanmış ve verilerin elde edilmesinde ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Loğusa İzlem Formu? ve ?DSKÖ? kullanılmıştır. Deney grubunda yer alan loğusalara konfor kuramı doğrultusunda planlanan hemşirelik bakımı verilmiştir. Fiziksel konfor boyutunda 15, psikospritüel konfor boyutunda 8, sosyokültürel konfor boyutunda 2 ve çevresel konfor boyutunda 2 olmak üzere toplam 27 hemşirelik tanısı saptanmıştır. Taburculuk öncesi DSKÖ kullanılarak bakım sonuçları değerlendirilmiştir. Kontrol grubunda yer alan loğusalara herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, chi-square testi, student t testi ve multivariate test kullanılmıştır.Bulgular.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Nursing Care Provided According To Comfort Theory For The Puerperant Women With Cesarean Delivery Upon Their Post Natal Comfort LevelAim. The aim of the research was to determine the effect of nursing care provided according to comfort theory for the puerperant women with cesarean delivery upon their post natal comfort level.Materials and Methods. The research was performed with a post test and a control group in quasi-experimental design. The population of the research was consisted of the puerperant women who had cesarean delivery at Women and Birth Clinics of Turgut Özal Medical Center of İnönü University. The sample of the research was composed of a total of 100 puerperant women who were determined and selected from this population using power analysis and nonprobability convenience sampling method and 50 of them were assigned to experimental group and 50 to control group. The research first started with the puerperant women of the control group and continued with the puerperant women of the experimental group. The data were collected between the February 2012 and June 2012 using ?Personal Information Form?, ?Follow-up Form for the Puerperant Women? and ?PPCS?. The puerperant women of the experimental group received nursing care planned in line with comfort theory. 27 nursing diagnosis were determined; 15 of which were in physical comfort subscale, 8 were in psycho-spiritual comfort subscale, 2 were in socio-cultural comfort subscale and 2 were in environmental comfort subscale. The outcomes of the care were evaluated using PPCS before discharge. The puerperant women of the control group were not intervened. The analysis of the data was carried out using percentage distributions, arithmetical means, standard deviation, chi square test, student t test and multivariate test.Results.