Medikament içerikli gutta perka koniler ve bazı kanal içi medikamentlerin antimikrobiyal etkinlikleri, sitotoksisiteleri ve iyon salımlarının in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro antimicrobial effects, cytotoxicity and ion release of medicated gutta percha points and root canal medicaments
- Tez No: 319071
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖRDUYSUS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Pektaş Atila, B. Medikament içerikli gutta perka koniler ve bazı kanal içi medikamentlerin antimikrobiyal etkinlikleri, sitotoksisiteleri ve iyon salımlarının in vitro olarak değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Endodonti Programı Doktora Tezi, Ankara, 2012. Bu çalışma Activ Point (AP) (Roeko, Langenau, Almanya), Calcium Hydroxide Plus Point (CHPP), (Roeko, Langenau, Almanya), kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2), %1 klorheksidin (CHX) jel ve biyoaktif camın (S53P4) antimikrobiyal etkinliklerini, sitotoksisitelerini ve iyon salımlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Medikamentlerin antimikrobiyal etkinliklerini değerlendirmek için tek köklü insan dişleri Enterecoccus faecalis (ATCC 29212) ve Streptococcus mutans (RSHM 676) ile enfekte edildi. Medikamentlerle tedavi sonrasında kök kanalından örnekler steril kağıt koniler yardımıyla alındı. Üreme miktarı koloni oluşturan ünite (CFU) olarak hesaplandı. İnsan gingival fibroblast hücreleri ex vivo olarak kültüre edildi. Medikamentlerden elde edilen özütler gingival fibroblastlara uygulanarak 24 saat boyunca inkübe edildi. Medikamentlerin hücre canlılığına etkisi suda çözülebilir tetrazolium tuzunu (WST-1) içeren test yöntemiyle değerlendirildi. Medikamentlerin oluşturduğu apoptoz terminal deoksinükleotidil transferaz dUTP ile DNA kırıklarının işaretlenmesi (TUNEL) testi ile değerlendirildi ve apoptoz miktarı enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile belirlendi. Farklı taşıyıcı sistemleri içeren Ca(OH)2 ve klorheksidin içerikli medikamentlerin belirli sürelerle iyon salımları ultraviyole görünür bölge spektrofotometrisi ile karşılaştırıldı. Verilerin istatistiksel analizinde; Kruskal Wallis testi, Conover'in parametrik olmayan çoklu karşılaştırma testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Pektaş Atila, B. In vitro antimicrobial effects, cytotoxicity and ion release of medicated gutta percha points and root canal medicaments. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Ph.D. Thesis in Endodontics, Ankara, 2012. This study aims to compare the antimicrobial activities, cytotoxicity, and ion release of Activ Point (AP) (Roeko, Langenau, Germany), Calcium Hydroxide Plus Point (CHPP) (Roeko, Langenau, Germany), calcium hydroxide(Ca(OH)2), 1%chlorhexidine (CHX) gel and bioactive glass (S53P4). In order to evaluate antimicrobial activity single rooted human teeth were infected with Enterecoccus faecalis (ATCC 29212) and Streptococcus mutans (RSHM 676). Sterile paper points were utilized to take samples from root canals after treatment and microbial growth was interpreted as colony forming units (CFU). Human gingival fibroblasts were cultured ex vivo. The fibroblasts which were exposed to extracts of medicaments were incubated for 24 hours. The effect of medicaments on cell viability was estimated by a water-soluble tetrazolium salt (WST-1) assay. Apoptosis, which was formed by medicaments, was assessed by terminal deoxynucleotidyl transferase nick-end labeling (TUNEL) assay, and quantified by cell death enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Ion release of medicaments with substances of calcium hydroxide and chlorhexidine which include different vehicle systems were compared at different time intervals by using ultraviolet-visible spectrophotometry. Results were tested statistically by using Kruskal Wallis, Conover?s nonparametric multiple comparison tests and Mann Whitney U tests.