Süt dişlerinde farklı estetik dolgu materyalleri kullanılarak yapılan sınıf II restorasyonların klinik başarısının incelenmesi
Clinical evaluation of class II restorations with different esthetic restorative materials in primary teeth
- Tez No: 319072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DİLEK TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, süt dişlerinde kullanılan üç farklı restoratif materyalin klinik başarısını değerlendirmektir. Bu amaçla, ağzında 3 adet sınıf II restorasyon gerektiren çürük lezyonu olan 31 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Dişler rastgele olarak gruplara ayrılmıştır. Grup 1 rezinle modifiye cam iyonomer siman ile, grup 2 poliasitle modifiye rezin kompozit ile, grup 3 rezin bazlı kompozit ile restore edilmiştir. Restorasyonların klinik kontrolleri 1. hafta, 6., 12. ve 18. aylarda FDI kriterlerine göre yapılmıştır. Restorasyonların radyolojik olarak değerlendirilmesi 1. hafta ve 18. ayda paralel teknik kullanılarak alınan periapikal radyograflar üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in vivo study is to evaluate the clinical performance of three different restorative materials used in primary teeth. For that purpose, 31 patients with three caries lesions requiring Class II restorations were included. The teeth were distributed to 3 separate groups randomly. In group 1 teeth were restored with resin modified glass ionomer cement, in group 2 with polyacid-modified resin composite and in group 3 with resin based composite. Clinical evaluation of the patients was carried out at baseline, 6th, 12th and 18th-month according to the FDI criteria. Periapical radiographs obtained with the parallel technique were evaluated at baseline and 18th-month.