Erzincan yöresi miyosen yaşlı kayaçların stratigrafik ve sedimentolojik incelenmesi
- Tez No: 3192
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Öz: Erzincan yöresinde Neojen ye Kuvaterner yaşta denizel ve karasal çökell er »geniş alanlarda yüzeylemektedir. Amaç bölgenin ayrıntılı Neojen stratigrafisini de nizel ve karasal havzaların çökel ortamlarını, fasiyeslerini ortaya koymaktır. Neojen ve Kuvaterner çökellerin üzerlediği kay açlar Miyosen öncesi kay açlar olarak adlanmış ve tanımları daha önceki araştırıcılardan derlen miştir. Neojen denizel ve karasal alüvyon yelpazesi, akarsu, göl çökell erinden oluşmuştur. Neojen » tabanda kalınliğı 600 metre dolayında olan Kemah Formasyonu (Bur*- digaliyeh-Langiyen 7) ile başlar.Formasyon lagün, sığ deniz, delta ortamında çökelmiştir. üste açısal uyumsuzlukla gelen Eş ekmey dam Formasyonu ( Vali eziy en) kalın lığı 155 m dolayında olup alüvyon yelpaze ortamında çö-, kelmiştir. En üste ise Fırat Formasyonu (Pliyosen-Fleyistosen) yer alır. Formasyonun kalınlığı 70 metre dolayında olup akarsu ve alüvyon yelpaze ortamında çökel - ; iniştir. İnceleme bölgesindeki deniz Burdigaliyen yaşta dır. Yukarıdaki zaman aralığı boyunca etkinliğini sür dürmüştür. Geç Burdigaliyen' de büyük sınırlarına ulaş mıştır. Langiyen başından sonuna kadar bölgeden çekilmiştir. Bu çekilmeye koşut olarak inceleme alanında del ta, Lagün ve alüvyon yelpazesi, akarsu çökelleri gelişmiştir. Havza Orta Miyosen başından günümüze kadar yükselmesine devam etmiş, ortam iyice karasallaşmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ı The marine and nan-marine Sediments ageing Neogene and Quatesnaire are extensively located in Erzincan and the w surrounding area. A principal objective of this study is to know more about and achieve a better understanding of Neogene stratigraphy, facies distribution and ist faunal composition. The Neogene recod is dominated by Shallow marine, terrestrial alluvial fans and river sediments. At the ba se there is 600 m. thick Sguence of Kemah Formation which Shous Shallow marine, lagooner and deltaic characters. On the Kemah Formation, Eşekmeydanı Formation is placed with angular unconformity totaling 155 m. At the top there is Fırat Formation which has 70 m. thickness. The environ ment of deposition of those two formation is alluvial fans» The Burdigalien Sea at the Studied area was regres sed during Langcien, and delta, lagoon, alluvial fan and river Sediments were precipitated»