Eskişehir Büyükdere Aile Sağlığı Merkezine başvuran gebelerde obezite sıklığının ve obezitenin yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
In pregnant admitted to Eskişehir Büyükdere Family Health Center to be researched frequency of obesity and of obesity the effect on quality of life
- Tez No: 319110
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA DENİZ SAYİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ?Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi? olarak tanımlanmaktadır. Artan obezite sıklığı gebe kadınların sağlık hizmeti için ciddi bir sorundur. Gebelerde obezite önemli bir sorun olmakla birlikte neden olduğu komplikasyonlar açısından en önemli ve öncelikli bir problem olarak ele alınmaktadır. Obezite günlük yaşam aktivitelerini azaltan, sosyal ve psikolojik etkileri nedeniyle yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bir sağlık problemidir ve obez kadınlarda gebelikte obezite ile ilgili yaşam kalitesinde önemli derecede bozulmalar görülmektedir. Bu çalışma, gebelikte obezite prevalansını ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Eskişehir Büyükdere Aile Sağlığı Merkezine 1 Haziran 2010 ve 31 Mayıs 2011 tarihleri arasında başvuran, çalışmayı kabul eden 400 gebe kadın üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan kadınlardan bilgilendirilmiş yazılı onamları alındıktan sonra, araştırmacı tarafından geliştirilen sosyo- demografik, genel sağlık durumu, obstetrik ve beslenme alışkanlıklarını tanılama formu ve SF- 36 yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. İstatistiksel değerlendirmede ki kare testi ve student t testi kullanıldı.Gebelik öncesi obezite sıklığı %18.8 olarak bulundu. Obezite, yaş, aile gelir durumu, ailede obezite öyküsü, günlük uyku ve televizyon izleme süresi, canlı doğum sayısı, iri bebek öyküsü, son doğum şekli, öğün atlama, hızlı yemek yeme, gece yemek yeme, ayaküstü beslenme alışkanlığı ile ilişkili bulundu (p0.05).Sonuç olarak; gebeliğe obez olarak giren kadınların gebelikte yaşam kalitelerinin daha düşük olduğu tespit edildi. Bu bağlamda obez gebelerde doğum öncesi bakım normal kilolu gebelerden daha önemlidir. Gebelik düşünen obez kadınlar için kilo vermeye yönelik beslenme ve egzersiz programlarının gebelik öncesi dönemde planlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined by the World Health Orgnization as ? normal or excessive fat accumulation in the body enough to affect health negatively?.. Increasing prevelance of obesity is a serious problem for health service of the pregnant women. Obesity is an important problem for the pregnant women and is considered as the most important problem and is of top priority in terms of the complications it causes..Obesity is a health problem reducing daily life activities and affecting directly the life quality due to its social and psychological effects, and significant deteriotation could be seen regarding obesity in pregnancy. This study was conducted to evaluate the quality of life and the prevalence of obesity in pregnancy. This study was conducted with 400 pregnant women who applied to Büyükdere Family Health Center in Eskişehir between 01.June.2010 and 31.May. 2011 and who accepted to take part in the study. After having taken written consents of the women participating in the study, the form of sociodemographic,general helth condition,obstetric and feeding habits, and SF-36 life quality scale were applied. Chi-square test and student t-test were used in statistical evaluation.Prepregnancy obesity prevelance was found 18,8%. Obesity was found related with age, income, obesity history in the family, daily time for sleeping and watching TV, the number of live births, the history of huge infants, skipping a meal, eating fast, eating late at night, having a quick bite (p0.05).Consequently, it was found that life qualities of the women who were obese when they became pregnant were poorer during pregnancy. In this context, prepregnancy care is more important for obese pregnant women than pregnant women with normal weight. It is necessary to plan feeding and exercise programmes in prepregnancy for obese women who plan to become pregnant.