Dokuz Eylül Üniversitesi'nde takip edilen diyabetik hastalarda optik kohorens tomografi katkısı ile diyabetik maküla ödemi prevalansının, etki eden sistemik bulguların ve risk faktörlerinin incelenmesi
The analysis of the prevalance of diabetic macular edema with the contribution of optical cohorens tomography, provocative systemic findings and risk factors in diabetic patients following-up in Dokuz Eylul University
- Tez No: 319118
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı'nda diyabetes mellitus tanısı ile takip edilen hastalarda Diyabetik Maküla Ödemi (DMÖ) prevalansının saptanması, eşlik eden sistemik hastalıklar ve diğer risk faktörleriyle DMÖ ilişkisinin araştırılmasıdır.Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Polikliniği'nde 1 Ocak 2011 ile 30 Haziran 2012 tarihleri arasında diyabet tanısı ile izlenmiş ve DMÖ taraması için Göz Hastalıkları ABD Retina Birimi'ne yönlendirilmiş, araştırma kriterlerine uygun olan 413 hastanın 808 gözü dahil edildi. Hastaların Endokrinoloji Polikliniği'nde sistemik muayene verilerinden yaşı, cinsiyeti, beden kitle indeksi, diyabet tipi, süresi ve tedavisi, sistemik kan basıncı, sigara ve alkol kullanımı sorgulandı ve ayrıca tüm diyabetik hastalardan istenen rutin tetkiklerinden böbrek fonksiyon testleri, Hemoglobin A1c (HbA1c), serum lipid profili, 24 saatlik idrarda albümin düzeyi istendi. Hastaların Retina Birimi'nde göz muayenelerinden düzeltilmiş en iyi görme keskinliği, biyomikroskopik bakı, göz içi basıncı, fundus bakısı, optik kohorens tomografi (OKT) ile ölçülen santral maküla kalınlıkları (SMK), renkli fundus fotoğrafları ve floresein anjiografi (FA) görüntüleri değerlendirildi. DMÖ prevalansı ve sistemik bulgular arasındaki ilişki araştırıldı.Bu çalışmada DMÖ prevalansı % 12,7 bulundu. Erkek cinsiyetin, alkol kullanımının, kreatinin yüksekliğinin, nefropati ve nöropati varlığının, HDL düşüklüğünün, katarakt cerrahisi öyküsünün, diyabetik retinopati varlığının ve evresinin, HbA1c'nin ? % 6,5 olmasının, insulin kullanımının ve 10 yıldan uzun sureli diyabetik olmanın DMÖ ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Antihiperlipidemik ilaç kullanımı ise DMÖ için koruyucu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the prevalance of diabetic macular edema (DME), provocative systemic findings and risk factors in diabetic patients following-up Dokuz Eylul University Endocrinology and Metabolic Diseases Department.808 eyes of 413 patients who were followed up in Dokuz Eylul University Hospital Endocrinology Clinic between 1 January 2011 and 30 June 2012 with the diabetes diagnosis and were directed to the Ophthalmology Department Retina Unit for screening DME were included in the study. The age, gender, body-mass index, diabetes type, time and therapy, systemic blood pressure, smoking and alcohol usage were examined in Endocrinology Clinic and also renal functional tests, hemoglobuline A1c (HbA1c), serum lipid profile, albumine level in 24-hour urine which were rutine tests in diabetic patients were requested. In Retina Unit, findings of ophthalmologic examination such as best corrected visual acuity, biomicroscopic findings, intraocular pressure, fundus findings, central macular thickness (CMT) measured by Optical Cohorens Tomography (OCT), colored fundus photographs and fluorescein angiography (FA) images were evaluated. The prevalance of DME and the relationship between systemic findings were studied.The prevalance of DME was found 12.7 % in this study. The relationship between DME and male gender, drinking alcohol, creatinine levels, nephropathy, neuropathy, decrement with HDL cholesterol level, cataract surgery, diabetic retinopathy and its stage, HbA1c ? 6.5 % , insuline therapy and being diabetic more than 10 years were statistically significant. The antihiperlipidemic drug usage is found to be preventive.