Koroner kalp hastaliği risk düzeyi bilinen 65-74 yaş bireylerde iki yillik koroner olay insidansi ve ölüm riskinin belirlenmesi
Determining the two-year incidence of coronary event and death risk in people aged 65-74 years with known risk score for coronary heart disease
- Tez No: 319128
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE REYHAN UÇKU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Koroner kalp hastalığı (KKH) ve inme dünya genelinde en önemli, aynı zamanda önlenebilir ölüm nedenleri arasındadır. Yaşlı nüfusun artması ile KKH ve buna bağlı ölümler artacak; bu durum toplum temelli girişim gereksinimini de arttıracaktır. Çalışmanın amaçları koroner kalp hastalığı risk düzeyi (10 yıllık Framingham KKH riski) bilinen 65-74 yaş bireylerde iki yıllık koroner olay insidansı ve ölüm riskini belirlemek, KKH risk düzeyine göre koroner olay insidansını değerlendirmektir.YÖNTEM: İleriye yönelik toplum tabanlı bir araştırmadır. Evreni oluşturan İzmir Balçova ilçesine bağlı beş mahallede yaşayan 65-74 yaş arası 1382 bireyin tümüne ulaşılması planlanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni koroner olay ve ölümdür. Bağımsız değişkenler; sosyo-demografik özellikler, Framingham risk düzeyi ve KKH risk etmenleridir. KKH ya da KKH'dan ölüm koroner olay olarak tanımlanmıştır. Çözümlemede Ki-kare, Cox regresyon analizi, Kaplan Meier Sağkalım analizi ve Long Rank testi kullanılmıştır.BULGULAR: KKH risk etmenleri sıklığı yüksek bulunmuş, ancak risk etmenlerinin koroner olayla ilişkisi iki yıllık dönemde gösterilememiştir. İki yıllık koroner olay insidansı %3.8'dir. Framingham risk düzeyi arttıkça koroner olay insidansının anlamlı olarak arttığı saptanmıştır. Framingham risk düzeyi yüksek olan grupta düşük olan gruba göre iki yıllık koroner olay riski (GR=3.18) anlamlı olarak fazla bulunmuştur. Araştırma grubunda iki yıl içinde 20 birey ölmüştür. İki yıllık ölüm riski %1.5'tir. Sigara kullanan bireylerde ölüm riski anlamlı olarak fazladır.SONUÇ VE ÖNERİLER: Çalışmada 65-74 yaş genç yaşlılarda Framingham risk düzeyi arttıkça iki yıllık koroner olay insidansının anlamlı olarak arttığı saptanmıştır. Yaşlı sağlığı açısından önemli kronik hastalıklardan biri olan KKH risk etmenleri düzenli olarak kontrol edilmeli ve bireylerin risk düzeyi belirlenmelidir. KKH risk etmenlerinin azaltılmasına yönelik toplum tabanlı girişimler yapılması yanı sıra özellikle yüksek riskli bireyler sürekli izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and OBJECTIVES: Coronary heart disease(CHD) and stroke are the most important and also preventable causes of death in the world. The rise in the elderly population will result in an increase of CHD incidence and mortality; because of this situation, the necessity of community-based intervention will also increase. The objectives of the study are to determine two-year CHD incidence and death risk in people aged 65-74 years with known risk score for CHD (Framingham 10-year CHD risk score) and to evaluate the incidence of coronary event according to the level of CHD risk.METHODS: This is a population-based cohort study. The study population is 1382 people aged 65-74 years living in five districts in Balçova, İzmir. It was planned to reach entire population without sampling. The dependent variables of the study were coronary event and death. Independent variables were socio-demographic characteristics, Framingham risk level and CHD risk factors. Coronary event was defined as coronary heart disease or death from CHD. For analysis, Chi-square analysis, Cox regression analysis, Kaplan-Meier survival analysis and long-rank test were used.RESULTS: Prevalence of CHD risk factors was high in this study population, but the relationship between risk factors and two-year incidence of coronary event was not determined. Two-year incidence of coronary event was found as 3.8%. It was determined that the incidence of coronary event increases significantly as Framingham risk score increases. The relative risk was 3.18 for high versus low CHD risk level. In the study group, 20 people died within two years and two-year death risk was 1.5%. The risk of death was significantly higher among smokers.CONCLUSIONS AND RECOMMENDATIONS: In conclusion, in the young elderly the incidence of coronary event increases significantly as Framingham risk score increases. For the health of elderly people, risk factors for coronary heart disease which is the one of the major chronic diseases in the elderly, should be regularly checked and the risk level should be determined. Community-based interventions should be implemented to reduce CHD risk factors and high-risk individuals should be monitored.