Isparta ili merkezinde görev yapan askeri personelde kardiyolojik risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Estimation of cardiological risk factors at military personnel who are on duty in the city center of isparta
- Tez No: 195039
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Koroner kalp hastalıkları, günümüzde, gelismis ve gelismekte olan ülkelerde basta gelen mortalite ve morbidite nedenlerindendir. KKH risk faktörlerini belirlemek ve kontrol altına almak önemlidir. KKH riskinden korunmada, genis bir popülasyonun tek tek degerlendirildiginde küçük gibi görünen ama eklendiginde önemli sorunlar olusturabilen çesitli risklerden korunması söz konusudur ve daha fazla hayat kurtarır. Bu arastırma Eylül 2006-Mart 2007 tarihleri arasında Isparta il merkezinde bulunan TSK'ye baglı birliklerde görevli rütbeli personelde, KKH risk faktörlerini ve risk faktörleri ile sosyodemografik özellikleri ve bilinen kalp hastalıklarının iliskisini belirlemek için gerçeklestirildi. Bilgilendirme sonrasında arastırmayı kabul eden bireylerin yazılı izinleri alındıktan sonra, sosyodemografik özellikleri ve KKH risk faktörlerini belirlemek üzere hazırlanan anket uygulanarak veri toplandı. Kisilerin kilo fazlalıgı bilgi düzeyini ölçmek için önce kendi ifadelerine basvuruldu. Daha sonra boy,agırlık ölçümleri yapıldı. Risk faktörleri ile sosyodemografik özellikleri ve bilinen kalp hastalıklarının iliskisinin degerlendirilmesinde istatistik analiz olarak pearson ki-kare, egimde ki-kare, fisher'in kesin testleri ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Belirlenen evrenin tümü erkekti ve %87.5'ine ulasıldı. Arastırmaya katılanlar; 20-50 yas grubu aralıgında, %71.9'u evli, %38.2'si üniversite ve üstü egitim düzeyindeki rütbeli askeri personeldi. Arastırma grubumuzda belirlenen risk faktörleri görülme durumu sırasıyla; kilo fazlalıgı %57.3, sigara kullanımı %51.4, ailede kalp hastalıgı %28.9, hiperlipidemi %12.9, hareketsiz yasam prevalansı %12.1, obezite prevalansı %5.6, hipertansiyon prevalansı %5.3, DM prevalansı %2.1, en az bir risk faktörü bulunma durumu % 84.7 olarak bulundu. Arastırma grubunda; hipertansiyon, hiperlipidemi, diyabetes mellitus, kilo fazlalıgı ve hareketsiz yasam görülme durumunun yasla ve egitim düzeyi ile birlikte istatistiksel olarak anlamlı bir sekilde yükselme gösterdigi görüldü. KKH risk faktörleri ile ilgili yapılan diger arastırmalardaki gibi sigara prevalansı diger risk faktörlerine oranla grubumuzda yüksek bulundu. Kilo fazlalıgı ve sigara kullanımı konusunda bilgilendirme ihtiyacı saptandı. Yapılan lojistik regresyon analizine göre; arastırma grubundakilerin KKH olma durumu ile hipertansiyon, diyabetes mellitus, sigara kullanımı ve ailede kalp hastalıgı risk faktörleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir iliski bulundu. Sonuç olarak; çalısma ve egitim sartlarının agır olmasına baglı, düzenli saglık kontrolünden geçen, genç ve egitim seviyesi yüksek bir grupta bile KKH risk faktörlerinin varlıgı ve bu konudaki egitim ihtiyacı açıkça görülmektedir. Koroner kalp hastalıkları ve risk faktörleri konusunda, toplum genelinde bu tarz arastırmalarla risk gruplarını belirlemek ve birincil korumaya yönelik çalısmalar yapmak esastır.
Özet (Çeviri)
Coronary heart diseases (CHD) are nowadays the cause of the biggest morbidity and mortality for the developed and devoloping countries. To determine and to control the risk factors for CHD is so important. For protecting the population from the risk of CHD it?s necessary to deal with small groups of people which will hopefully save more lives. This research had been done in between September 2006-March 2007 in Isparta through out military personnel to understand and calculate the CHD risk factors and sociodemographic heart disease relation. After given the information about the survey and taken the written consent, the data had been collected to determine the sociodemographic and CHD risk factors. Persons are asked about their sense of overweight. After that the height and body weight had been calculated with the standart ruler and scales. Also the risk factors and socio-demographic heart diseases relation in conduction with the static analysis which involves chi-square, chi-square for trend, fisher exact tests and logistic regression analyzes were undertaken. All 87.5% mankind were reached between ages 20-50, 71.9% percent married and 38.2% percent high school licensed military personnel. In our survey group the fat percentage was 57.3%, smokers 51.4%, family hearth disease 28.9%, hyperlipidemy 12.9%, faithless live prevalence 12.1%, obesity prevalence 5.6%, hypertension prevalence 5.3%, DM prevalence 2.1%, minimum one risk factor 84.7% are counted. Also in our survey group hypertension, hyperlipidemy, diabetes mellitus, fat and faithless live prevalence have shown statistic maximize in direct conduction with age and education degree in a total sense. In all researches its simply seen that smokers prevalence among the other risk factors is highly determined. This research showed us that our survey group need education about fat and smoking. According to the regression analyzes the survey group had been declared with in the risk of CHD in conduction with hypertension, diabetes mellitus, smoker consumption, family risks have all in common a statistic relation to deal with. Finally its easily seen that work and education degree addicted, health caring under control young group of people also has the risk of CHD and needs alignment management. So for all its a duty to conduct those kind of surveys and education and administrative level studies as a rule of thumb.