Hipertansiyon hastalarında 10 yıllık kardiyovasküler risk eşliğinde hasta eğitiminin tedavi uyumuna etkisi
The effect of patient education with 10 year-cardiovascular risk on treatment compliance in patients with hypertension
- Tez No: 319137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR, DOÇ. DR. MEHTAP KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Erişkin hipertansiyon hastalarında 10 yıllık kardiyovasküler hastalık riskinin tedavi uyumu üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: Araştırma İzmir Balçova bölgesindeki bir aile hekimine kayıtlı 118 hasta ile gerçekleştirilen gözlemsel bir çalışmadır. Tüm katılımcılara Hill-Bone hipertansiyon tedavisine uyum ölçeğini içeren bir anket uygulanarak tedaviye uyumları değerlendirilmiştir. Hastaların 10 yıllık kardiyovasküler risk düzeyleri belirlenip kendilerine söylenmiştir. Ardından kendi risk düzeylerini değerlendirmeleri istenmiştir. Hastaların kilo, boy ve kan basıncı ölçümleri yapılmıştır. Üç ay sonra kilo ve kan basıncı ölçümleri tekrarlanmış, tedaviye uyumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the effect of 10-year risk of cardiovascular disease on treatment compliance in adult patients with hypertension.Methods: The research is an observational study that was enrolled with 118 patients registered to a family physician in Izmir Balcova region. Treatment compliance of the patients was evaluated with the questionnaire which contained the Hill-Bone compliance to hypertension therapy scale. 10-year cardiovascular risk levels of the patients were established and told to them. Then they were asked to evaluate their own risk levels. The patients' weight, height and blood pressure were measured. Weight and blood pressure measurements were repeated and treatment compliance was evaluated after three months.