Multiple myelom hastalarının retrospektif analizi ve bortezomib tedavisinin etkileri
Retrospective analysis of patients with multiple myeloma multiple and effects of bortezomib
- Tez No: 319138
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Multiple myelom, B hücrelerinden köken alan tek bir plazma hücre klonunun proliferasyonu sonucu gelişen malign bir hastalıktır. Tüm malignitelerin %1'ini, hematolojik malignitelerin ise %10'unu oluşturur. Myelomun biyolojisinin daha iyi anlaşılmaya başlanması hastalık patogenezinde kritik rol oynayan, myelom hücresi ve kemik iligi mikroçevresini hedef alan yeni tedavilerin geliştirilmesinin önünü açmıştır. Bu tedavilerden proteozom inhibisyonu multiple myelomada çok önemli bir tedavi stratejisi olarak ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada, multiple myelom tanısı ile kliniğimizde takip ettiğimiz hastaların, epidemiyolojik özelliklerine, tanı anındaki laboratuvar bulgularına, uluslararası evreleme sistemine göre evresine, radyolojik özelliklerine, bortezomib içeren tedavi rejimlerine, görülen yan etkilere, verilen tedavilere alınan yanıtlara, progresyona kadar geçen sürelerine bakılması amaçlandı.Çalışmaya Ocak 2005 ile Aralık 2011 tarihleri arasında Uluslararası çalışma grubunun kriterlerine göre multiple myelom tanısı konup takip ve tedavi edilen yeni tanılı veya nüks aktif hastalığı olan 159 hasta alındı. En son Ocak 2012 de bilgiler güncelleştirildi. Hastaların 72' si kadın (%45.3), 87'si erkek (%54.7), ortalama yaş 63 olup hastaların yaşları 35-89 arasında değişmekteydi. Bortezomib tedavisi alan 111 hasta verilen tedavi rejimi sonrasında International Myeloma Working Grup (IMWG) yanıt kriterlerine göre değerlendirildi. Bu kriterlere göre son doz bortezomib uygulamasından sonra ilaca yanıt için gerekli tetkikleri bulunmayan 5 hasta yanıt değerlendirmesine alınmadı.Kalan 106 hastanın 36 tanesinde tam yanıt-CR (%34), 25'inde çok iyi kısmi yanıt-VGPR (%23), 15'inde parsiyel yanıt-PR (%14), 30'unda progresif hastalık-PD (%29) olduğu görüldü. Tedavide kullanılan bortezomib rejimlerinin yanıt oranları açısından karşılaştırmasında fark saptanmadı. Bortezomib ile tedavi süresi ve verilen kür sayısı ile yanıt arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edildi. Bu çalışmada bortezomib tedavisi alan hastaların total sağkalım süresi 57 ay, ortanca progresyona kadar geçen süre (TTP) 39 ay, ortanca takip süresi 19 ay idi (1?102 ay). Hastaların aldıkları bortezomib rejimine göre yaşam süreleri arasında bir fark yoktu (p>0,05).Sonuç olarak; tek merkezli bu çalışmada bortezomib, etkinliği ve yan etki özellikleri göz önüne alındığında transplant uygun veya uygun olmayan hastaların birinci basamak tedavisinde ve relaps refrakter multiple myelom hastalarında etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma, is a malignant disease caused by proliferation of single plasma cell clone derived from B cells. It is 1 % of over all malignant tumors and 10 % of hematologic malignancies. Better understanding of the biology of myeloma paved the way for new treatments that target myeloma cells which are playing a critical role in the pathogenesis of the disease and microenvironments of the bone marrow. One of these treatments, the proteosome inhibition, has emerged as an important treatment strategy of multiple myeloma.In this study our aim was to view the epidemiological characteristics, laboratory findings at the time of diagnosis, stage according to the international staging system, the radiologic characteristics, common side effects of treatment regimens containing bortezomib, responses to the treatments and time to progression of the patients that have been followed in our clinic with a diagnosis of multiple myeloma .In this study we included 159 of multiple myeloma patients with new diagnosed, relapsed or the ones with an active disease between January 2005 and December 2011 according to the international working group. The latest update was done in January 2012. 72 patients were females (45.3%), 87 were males (54.7%), mean age was 63 between 35 and 89. 111 patients who received bortezomib was evaluated after the treatment regimen according to IMWG criteria of response. According to these criteria after the last dose of bortezomib regimen ,since required tests were not available five patients were excluded from the evaluation of response.In the remaining 106 patients; complete response-CR in 36 (34%), VGPR in 25 (23%), partial response-PR in 15 (14%),and progressive disease in 30 (29%) were observed. There was no difference in response rates between the treatment regimens of bortezomib. Duration of treatment and the number of cycles with bortezomib was found to be in a significant relationship between the response. In this study, overall survival time of patients who received bortezomib was 57 months, the median time to progression (TTP) was 39 months, the median follow-up period was 19 months (1-102 months). There was no difference in survival between patients according to bortezomib regimen (p> 0.05).As a conclusion in this single centre study, bortezomib with effectivity and side effects taken in consideration was found to be an effective and secure treatment modality in patients both with new diagnosed or refracter disease and that are eligiable to transplantatıon or not.