Ondokuz Mayıs üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran gebelerin doğum öncesi gebelik dönemiyle ilgili bilgi düzeylerinin tespiti
To identify the knowledge level of the pregnant women before birth
- Tez No: 319147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZETGİRİŞ: Yapılan çalışmalar, anne adaylarının gebeliğe ilişkin yeterli bilgileri olduğunda ve profesyonel bakım aldıklarında olumlu, mutlu ve sağlıklı bir gebelik geçirdiklerini göstermektedir. Bu çalışma anne adaylarının gebelik dönemiyle ilgili bilgi düzeylerini ve bu bilgileri edinirken kullandıkları kaynakları tespit ederek daha güvenli bir gebelik dönemi geçirmek için gebeleri bilgilendirmek amacıyla neler uygulanabileceğini bulmak için yapılmıştır. Tez çalışmamız kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma 1.5.2011- 31.10.2011 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran gebelere yapılmıştır. Araştırmanın evrenini gebelik haftası fark etmeksizin 18-50 yaş arası gebeler oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 315 gebe örnekleme alınmıştır. Bu vakalarla daha sonra yapılandırılmış bir anket ile yüz yüze görüşülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 11,0 programı ile bilgisayar ortamına aktarılmış ve istatistiksel olarak incelenmiştir. .BULGULAR: Çalışmamıza katılan gebelerin %54'ünün 26-35 yaş grubunda, %34,9'unun ilkokul mezunu olduğu ve % 74,6'sının ev hanımı olduğu,, gebelerin %33,3'ünün ilk, %25,1'inin ikinci, %20,6'sının üçüncü gebelikleri olduğu ve büyük çoğunluğunun (%68,6) gebeliklerini istediği belirlenmiştir. Yüksek okul ve üzeri eğitime sahip olan anne adaylarının gebelik dönemi hakkında bilgi edinmek için interneti daha çok kullandıkları görülmüştür. Ayrıca gebelerin yaşları arttıkça, evlilik yılı arttıkça, kendilerinin ve eşlerinin eğitim seviyesi yükseldikçe, ortalama hane geliri arttıkça katılımcıların gebelikle ilgili bilgilerinin arttığı saptanmıştır.SONUÇ: Gebelik dönemi, özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları için bilinmezlerle dolu bir dönemdir. Gebelerin bu dönem hakkında bilgilendirilmeye ihtiyacı ve hakkı vardır. Sağlık profesyonelleri gebeleri bu dönem hakkında bilgilendirirken sosyodemografik özelliklerine uygun bir şekilde iletişim becerileri kullanmalı ve bu becerileri geliştirmeye çalışmalıdır. Çalışmamızda gebelerin birçok bilgi kaynağından faydalandığı görülmüştür. Gebelere mümkün olduğu kadar farklı kaynaklardan bilgi ulaştırılması gebelerin bilgi, düzeylerinin artışına fayda sağlayabilir.ANAHTAR KELİMELER: Gebelik, Sağlığın Geliştirilmesi, Takip, Gebe Sağlığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSUMMARYINTRODUCTION: Many studies reveal that many women have a pleasant and healthy pregnancy period when they have enough knowledge about pregnancy period and professional follow-up. The aim of this study is to detect the level of knowledge of the pregnant women before they give birth and the source of their knowledge in order to find of what can be done in order to improve this knowledge. Our study is designed as cross-sectional study.MATERIAL AND METHOD: Our study is held between 1.5.2011 and 31.10.20111 in Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Department of Gynecology and Obstetrics. The study universe was consisted of the pregnant women regardless of their pregnancy week between 18-50 ages. 315 pregnant women who had been accepted to join the study are selected as study sample. We surveyed these cases with face to face interviews according to a structured questionnaire. The findings have been processed with SSPS 11.0 version to the computer and statistically investigated.RESULTS: The 54% of the cases that are included in our study are between 26-35 ages while 34,9% of them had elementary school education, 74,6% of them are housewives, 33,3% were in their first, 25,1% were second and finally 20,6% of them were in their third pregnancy. Women who had university education mostly preferred internet as a knowledge source. The knowledge of the pregnant women about pregnancy increased with their age, marital time, their? and their spouses education level and main house income.CONCLUSIONS: The pregnancy is a period of unknowns for women especially who experience their very first one. The pregnant women need and have right to get knowledge about this period. The health professionals must use proper communication skills and improve these skills. We have identified that pregnant women use many knowledge sources. To provide knowledge from many different sources may improve the knowledge levels of the pregnant women.KEYWORDS: Pregnancy, Health Promotion, Follow-up, Obstetric Health