Nöroglial tümörlerin preoperatif evrelendirilmesinde ve postoperatif takibinde perfüzyon MRG'nin katkısı
Contribution of perfusion MRI in preoperative staging and postoperative follow-up of neuroglial tumors
  1. Tez No: 319148
  2. Yazar: NİGAR METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ İNCESU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) beyin tümörü kuşkusu taşıyan olgularda en yararlı görüntüleme yöntemidir. Perfüzyon MRG beyin tümörlerinin tanısında, evrelendirilmesinde ve takibinde konvansiyonel MRG bulgularına önemli katkı sağlamaktadır. Bu çalışmadaki amaç, serebral glial tümör tanılı hastalarda rCBV (rölatif cerebral blood volume) değerini hesaplayarak perfüzyon MRG'nin evrelendirmeye ve postoperatif hastalarda takibe katkısını araştırmaktır.Glial tümör tanısı alan 28 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 28 hastadan 18'i yüksek evre glial tümör idi. Yirmisekiz hastadan 16'sı postoperatif idi.Hastalara konvansiyonel MRG ve dinamik kontrastlı perfüzyon MRG uygulandı. Konvansiyonel MRG'de kontrastlanma, kitle etkisi, ödem, nekroz, kistik komponent varlığı, heterojenite ve hemoraji değerlendirildi. Dinamik kontrastlı MR perfüzyon tekniği ile de relatif serebral kan volümü (rCBV) hesaplandı. Düşük ve yüksek evreli tümör grubunu tanımlayabilmek amacıyla, rCBV sınır oran değeri ROC (receiver operating characteristic) analizi ile belirlendi. Yüksek evreli gliomları belirlemede duyarlılık ve özgüllük hesaplandı. P değeri 0.05'den küçük olduğunda saptanan farklılıklar anlamlı olarak kabul edildi.Heterojen kontrast tutulumu, heterojen sinyal intensitesi, kanama ve nekroz varlığı yüksek evreli glial tümörlerde daha sık görülmüştür. Lezyonların her bir histopatolojik tipi için ortalama rCBV değerleri hesaplandı. Ortalama rCBV değerleri diffüz astrositomda 2.46 ± 1.30, oligodendrogliomda 3.81 ± 1.64, oligoastrositomda 2.3, anaplastik astrositomda 2.78 ± 0,74, glioblastome multiformede 4.80 ± 1.78 olarak hesaplandı. Yüksek evre glial tümörü belirlemek için rCBV eşik değeri 2.9 olarak alındığında duyarlılık % 83.3, özgüllük % 70 bulundu (p:0,011).Sonuç olarak rCBV değerleri tümörlerin evrelendirilmesinde ve takibinde konvansiyonel MRG'ye göre daha fazla bilgi sağladığından, perfüzyon MRG konvansiyonel MRG ile birlikte kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance imaging (MRI) is the most useful imaging modality in patients with suspected brain tumor. Perfusion MRI contributes significantly to conventional MR imaging findings in diagnosis, staging and follow-up of brain tumors. The aim of this study is to research the effect of perfusion MRI in the staging of cerebral gliomas and follow-up postoperative patients by calculating rCBV (relative cerebral blood volume) values.Twenty-eight patients with diagnosis of glial tumor were included in this study. Eighteen of 28 patients included in the study were high-grade glial tumors. Sixteen of 28 patients were postoperatively.Patients were evaluated with conventional MRI and dynamic contrast-enhanced perfusion MRI. Contrast enhancement, mass effect, edema, necrosis, presence of cystic components, heterogeneity and hemorrhage were evaluated by conventional MRI. Relative cerebral blood volume (rCBV) was calculated using dynamic contrast enhanced MR perfusion technique. Receiver operating characteristic (ROC) analys was performed to determine optimum thresholds for rCBV to identify the group of low and high-grade glial tumor. Sensitivity and specificity for identifying high-grade gliomas were calculated. A P value