'Patient Rated Wrist Evaluation' anketinin Türkçe uyarlamasının geçerliliği
Validity of the Turkish version of ?Patient Rated Wrist Evaluation?
  1. Tez No: 319174
  2. Yazar: ÖZGÜL ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜBEYİR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Patient Rated Wrist Evaluation (PRWE) ölçeği, el bileği problemlerinde ağrı ve dizabilite düzeyini belirlemek için kullanılan, ağrı ve fonksiyon alt bölümleri ile spesifik aktiviteler ve günlük aktiviteler bölümlerini içeren, bir kendi kendine değerlendirme sonuç ölçeğidir. Çalışmamızın amacı; bu ölçeğin Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliğini değerlendirmekti. El bileğini etkileyen distal radius fraktürü, karpal tünel sendromu, el bileği gangliyon kisti, de Quarvain sendromu, skafoid fraktürü ve bağ lezyonları gibi patolojilere sahip 110 hasta PRWE-T ve DASH-T ölçeklerini tamamladı. Bu değerlendirmeye ek olarak, 32 olguda kaba kavrama kuvveti, çimdik kavrama kuvveti ve eklem hareket açıklığı değerleri ile PRWE-T ve DASH-T skorları arasındaki korelasyon düzeyi belirlendi. Güvenilirlik, iç tutarlılık analizi ile değerlendirildi ve ölçek ve tüm alt bölümleri için cornbach ? katsayısı PRWE-A, PRWE-F ve PRWE için sırasıyla 0.86, 0.82 ve 0.88 olarak hesaplandı. Geçerlilik analizi için, PRWE-T ölçeğine faktör analizi uygulandı ve PRWE-T ile DASH-T skorları arasındaki korelasyon düzeyine bakıldı. PRWE anketinin Türkçe versiyonunun orijinalindeki gibi iki faktörlü olduğu belirlendi ve PRWE-T ile DASH-T arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede korelasyon olduğu saptandı. Kavrama kuvveti, çimdik kavrama kuvveti ve eklem hareket açıklığı değerleri ile PRWE ve DASH skorları arasında anlamlı derecede korelasyon olduğu tespit edildi. Elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak, PRWE anketinin Türkçe versiyonunun, geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir ve rutin klinik uygulamalarında, hasta bazlı ağrı ve dizabilite düzeyini değerlendirmek için kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The PRWE (Patient Rated Wrist Evaluation) is a self-administered outcome questionnaire, consisting of a pain and a functional scale with the latter consisting of specific function and usual function, used to assess the level of pain and disability for wrist disorders. The objective of our study was to evaluate the validity and reliability of the Turkish version of this scale. 110 patients having the pathologies affecting the wrist joint such as distal radius fracture, carpal tunnel syndrome, dorsal ganglion cyst, de Quervain syndrome, scaphoid fracture and ligament lesion completed the Turkish version of PRWE and DASH. Addition to this evaluation, the level of correlation between hand grip force, pinch grip force, range of motion degree and PRWE-T and DASH-T scores were determined. Reliability was investigated by internal consistency and cronbach ? coefficients for PRWE-P, PRWE-F and PRWE were 0.86, 0.82 and 0.88 respectively. To analyze validity, a factor analysis of PRWE-T and correlation coefficients between PRWE-T and DASH-T were obtained. Turkish version of PRWE has two factors as the original version and the correlation between the PRWE-T and DASH-T was statistically significant. The correlation between grip force, pinch grip force, range of motion value and PRWE-T and DASH-T scores was statistically significant. Our results confirm that, the Turkish version of PRWE is a reliable and valid tool and can be used in routine clinical practice for evaluating patient based pain and disability level.