Çocuk kardiyoloji bilim dalında izlenen aort koarktasyonu tanısıyla balon anjiyoplasti uygulanan hastaların kısa ve orta dönem izlem sonuçları
Short- and mid-term results of balloon angioplasty of patients with aortic coarctation followed in the pediatric cardiology department
  1. Tez No: 319185
  2. Yazar: HANİFE HEKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ÇİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Aort koarktasyonu (AK) proksimal torasik aortanın duktusun giriş yerindeki diskret darlığıdır. AK'nın tedavisi: darlığın cerrahi olarak rezeksiyonu veya balonla genişletilmesidir. Bu çalışmada aort koarktasyonu nedeniyle balon anjiyoplasti uygulanan farklı yaş grubundaki çocuk hastalar rekoarktasyon, anevrizma, periferik arter sorunları ve eşlik eden hastalıklar yönünden değerlendirildi. Balon anjiyoplasti uygulamalarının kısa ve orta dönem izlem sonuçları değerlendirildi.Çalışmamız, 1996-2012 yılları arasında Uludağ Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Kardiyolojisi Polikliniği'nden aort koarktasyonu (nativ/rekoarktasyon) nedeniyle izlenen ve BAP uygulanan 100 hastada yapıldı. Hastalar geriye dönük gözlemsel olarak değerlendirildi. Hastaların 38'i (%38) kadın, 62'si (%62) erkekti. Hasta grubunun yaş ortalaması 31±22 ay (dağılım 7 gün-18 yaş) olarak belirlendi. Hastalar anjiyoplasti anındaki yaşlarına göre Grup A (0-3 ay, n= 31, 21 erkek/10 kız), Grup B (3 ay-12 ay, n= 30, 16 erkek/14 kız) ve Grup C (>1 yaş, n= 39, 25 erkek/14 kız) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hastalar; nativ ve rekoarkte olmalarına göre 2 gruba ve kilolarına göre de 3 gruba ayrıldı. İstatistiksel analizlerde SPSS (Statistical package for social sciences) 16 programı kullanıldı.Olgular, işlem sonrası dönemde sol ventrikül fonksiyonları ve yeniden darlık gelişimi yönünden klinik bulgular ve transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirildi. Bu gruplar arasında cinsiyet, izlem süresi, erken başarı, ekokardiyografik göstergeler, komplikasyonlar, eşlik eden hastalıklar açısından karşılaştırma yapıldı. Gruplar arasında cinsiyet ve izlem süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Ortalama izlem süresi 6±4.2 yıl (dağılım 3 ay-15 yıl) idi.
Özet (Çeviri)
Coarctation of the aorta is discrete narrowing in the entrance of ductus at the proximal thoracic aorta. Repair of the coarctation of aorta are surgical resection or balloon dilatation of the coarctation are two main methods of treatment. Pediatric patients with different age groups who underwent balloon angioplasty for aortic coarctation were evaluated for recoarctation, aneurysm, peripheral arterial injuries and concomitant diseases. We evaluated short- and mid-term results of balloon angioplasty .Our research was performed on 100 patients who had been followed and underwent balloon angioplasty at Uludag University, Faculty of Medicine, Department of Pediatric Cardiology, due to aort coarctation (native/recoarctation). Patients were evaluated, retrospectively. 38 (38%) were female, 62 (62%) were male. Mean age of the patient group was 31±22 months (range 7 days to 18 years). According to age at angioplasty, patients were divided into three groups: Group A (0-3 months, n=31, 21 male/10 female), Group B (3-12 months, n=30, 16 male/14 girls) and Group C (> 1 year, n= 39, 25 male/14 girls). Patients were also divided into two groups as native and recoarcted patients and three groups as their weights. SPSS (Statistical package for social sciences) 16 was used for statistical analyses.The patients were assessed by clinical signs and transthoracic echocardiography for left ventricular functions and recoarctation. A comparison was made between these groups based on sex, follow-up period, early success, echocardiography parameters, complications, associated defects. Mean follow-up period was 6±4.2 years (range 3 months to 15 years). Between these groups, no statistical significant difference in terms of sex and follow-up period was found.