Distraksiyon osteogenezisinde HIF-1 alfa stabilizatörü kullanımının etkisi
The effect of HIF-1 alpha stabilizer on distraction osteogenesis
- Tez No: 319192
- Danışmanlar: PROF. DR. BARTU SARISÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZETÇalışmada sıçanlar üzerinde oluşturulan hızlı distraksiyon osteogenezisi modelinde oral yolla verilen HIF stabilizatörünün (FG-2216) kemik oluşumu üzerine etkisi incelenmiştir. Bunun için 12'şer sıçandan oluşan deney ve kontrol grupları planlandı. Tüm sıçanların sol tibia diafizine genel anestezi altında osteotomi uygulanarak mini eksternal fiksatör ile tespit edildi ve günde 2 x 0.4mm distraksiyon 10 gün süreyle uygulandı. Deney grubuna deney boyunca bir prolil hidroksilaz inhibitörü olan ve anjiogenezisi stimüle eden FG-2216 oral yolla verildi. Onaltıncı ve 30. günlerde tibiadaki distraksiyon aralığından elde edilen rejeneratta, histolojik olarak yeni kemik oluşumu ve immünohistokimyasal olarak doku vasküler endotelyal büyüme faktörü aktivitesi değerlendirildi. Yeni kemik oluşumu her iki grupta da gerek erken, gerek ise geç dönemde yetersiz olarak saptandı. Deneyin 16. gününde yapılan değerlendirmede erken kemikleşme bulguları açısından deney grubundaki sıçanlarda nispeten daha yüksek oranlar elde edilmiş olmasına karşın, konsolidasyon dönemi sonrası 30. günde her iki grup arasında belirgin bir fark gözlenmedi. VEBF aktivitesi gerek erken gerekse geç dönemde deney grubunda daha yüksekti. Ortalama VEBF skorları 16.
Özet (Çeviri)
SUMMARYWe investigated the effect of an orally usable HIF stabilizer (FG-2216) on bone formation in fast distraction osteogenesis model of rats. Experiment and control groups of 12 rats in each are planned. Under general anaesthesia osteotomies were performed on left tibia diaphysis of all rats. Tibiae were fixed by using an external fixator; distraction was perfomed with a rhythym of 2x0.4mm/day for 10 days. FG-2216 as a prolyl hydroxylase inhibitor and angionesis stimulator was orally administered to the experiment group during the whole experiment period. On day 16 and 30; samples of tibial regenerate were taken from the distraction gap and histological, immunohistochemical evaluation were made for new bone formation and vascular endothelial growth factor activity. New bone formation were found to be adequate neither for the early nor for the late period in both groups. Inspite of the relatively high rates of early ossification findings for the experiment group on day 16, no significant difference was observed between the groups on day 30 after the consolidation period. VEGF activity of the experiment group was more than the control in either early or late period.