Investigation of production and service parameters of proximal femoral prosthesis
  1. Tez No: 2896
  2. Yazar: HACER AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET PR0KS1MAL FEMORAL PROTEZ ÜRETİMİ YE ÇALIŞMA ŞARTLARI PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ AYGÜN, Hacer Yüksek Lisans Tezi, Metalürji Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ekrem SELÇUK Şubat 1988, 106 sayfa Bu çalışmada, hassas döküm yöntemi ile proksimal femoral protez olarak yeni bir kobalt-bazlı alaşım' üretilmiştir. Seramik kabuk üretimindeki değişkenler araştırılmıştır ve en iyi koşullar belirlenmiştir. Birinci kat için zirkon ye kolloidal sil ika, sonraki katlar için molokit ye tetra etil silikat kullanılmıştır. Döküm argon atmosferi altında bir vakura indüksiyon fırınında yapılmıştır ve alaşım fazları X-ray difraksiyon metodu ile belirlenmiştir. Alaşımın korozyon direnci çeyrimsel anodik polarizasyon tekniği ile 37±1 C'de Tyrode çözeltisinde denenmiştir. Korozyon test sonuçları 31 6L-pasl anmaz çeliğinin altında bir kritik çukurcuk potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, korozyon eğilimi SEM ile belirlenmiştir. Kobalt-oksitt ilayesinjn tane küçültme özelliği bu çalışmanın bir parçası olarak araştırılmıştır ve birinci kata eklenmesinin orijinaltane boyunu 1/3 kadar ufaltmada etldli olduğu saptanmıştır. Anahtar kelimeler ve deyimler ; proksimal femoral protez, hassas döküm, seramik kabuk, korozyon, kritik çukurcuk potansiyeli, tane küçültmesi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF PRODUCTION AND SERVICE PARAMETERS OF PROXIMAL FEMORAL PROSTHESIS AYGON, Hacer M.S. in Metallurgical Engineering Supervisor t Prof.Dr. Ekrem SELÇUK February 1988, 106 pages In this study, a new cobalt-base alloy has been produced as a proximal femoral prosthesis by investment casting. Parameters in the production of ceramic shell mold haye been investigated and the best combinations have been determined. For the primary coat zircon and colloidal silicate, and for the following coats mollochite and tetra ethyl silicate have been used. Castings haye been done in a yacuum induction furnace under argon atmosphere and the phases of the alloy haye been determined by X-ray diffraction method. Corrosion resistance of the alloy has been tested by cyclic anodic polarization technique in Tyrode^s solution at 37±1°C. The corrosion test results have shown that the alloy has a critical pitting potential below 316L-stainless steel. In addition, corrosion susceptibility has been determined by SEM. mAs a part of this study, grain refinement ability of CoO addition has been investigated and it has been found that CoO addition into the primary- coat is effectiye in refining the grains as much as 1/3 of their original size. Key words and phareses: Proximal femoral prosthesis, investment casting, ceramic shell, corrosion, critical pitting potential, grain refinement. iv