Edirne ili aile hekimleri ile toplum sağlığı hekim ve hemşirelerinin preterm aşılaması konusunda bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
The assessment of knowledge and attitude of family physicians, general health officers and nurses in Edirne province with respect to preterm vaccination
  1. Tez No: 319268
  2. Yazar: HATİCE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL A. ACUNAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Edirne İli'nde farklı kurumlarda çalışan hekim, ebe, hemşire ve sağlık memurlarının preterm bebeklerde aşı uygulamaları konusundaki bilgi ve tutumlarını saptamak ve bu konuda güncel bilgiler ışığında eğitim vererek bilgi kazanımlarını değerlendirmeyi amaçladığımız bu çalışma, Temmuz 2011'de, Edirne İli Merkez ve İlçeleri Toplum ve Aile Sağlığı Merkezleri'nde çalışan 72 hekim (Grup 1) ve 70 ebe, hemşire ve sağlık memuru (Grup 2) ile gerçekleştirildi.Hekim, ebe ve hemşirelerin preterm bebeklere genel aşılama uygulamalarına yaklaşımları ile ilgili yapılan iki anketin soruları temel alınarak geliştirilmiş bir anket hazırlandı. Katılan sağlık personelinin eğitim öncesi yapılan ön-test ile preterm doğmuş bebeklere aşı uygulamaları konusundaki bilgi ve tutumları, ?preterm bebeklerde aşı uygulamaları? konusundaki eğitim sonrasında yapılan son-test ile de eğitimin katılımcılara sağladığı bilgi kazanımları değerlendirildi.Eğitim öncesinde büyük oranda tüm katılımcıların öncelikle preterm ve düşük doğum ağırlıklı bebek tanımları ve preterm bebeklerde aşılama uygulamaları ile ilgili bilgilerinin çok eksik olduğu görüldü. Preterm bebeklerin aşılanması konusunda belirli bir protokol izleminin olmadığı saptandı. Özellikle de hepatit B aşısı ve grip aşısı uygulamalarında katılımcıların önemli bilgi eksikliği olduğu görüldü. Preterm bebeklerde aşılama öncesi sorgulanması gereken ilaçların niteliği açısından ve aşılama sonrası gelişebilecek komplikasyonlar bakımından da eksik bilgi sahibi oldukları belirlendi. Eğitim sonrasında tüm katılımcıların sorulara verdiği doğru cevap oranlarında anlamlı artış olduğu ortaya konuldu.Preterm doğmuş bebeklerde aşı uygulamaları hakkında hekimlerin ve diğer sağlık personellerinin bilgilerinin, hizmet içi eğitimlerle tazelenmesi ve güncel bilgiler ışığında yenilenmesinin, bu konu hakkındaki eksik bilgi ve tutumları ortadan kaldıracağı ve preterm bebeklerde aşılamada yapılan hataları gidereceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the knowledge and attitude of family physicians, general practitioners, nurses and health officers working in different institutions in Edirne Province with regard to vaccination of preterm babies and to evaluate their gain of knowledge after giving education on this topic in the light of current information.The study was conducted in July 2011 on 72 family physicians (Group 1) and 70 midwives, nurses and health officers (Group 2) working at Community and Family Health Centers in Edirne Province. A questionnaire was developed from two previous studies evaluating the approaches of physicians to the vaccination of the preterm infants and to the general applications of vaccination by physicians, midwives and nurses and was performed with a good realibility. A pre-test was applied to evaluate the knowledge and attitude of the participating health staff about preterm vaccination before training and a post-test after the training on ?applications of vaccines in preterm babies?, thereafter the gain of knowledge of the participants via training was evaluated.Before training, it was detected that nearly all participants had very insufficient knowledge about the definition of a preterm and low birth weight infant and application of vaccination in these infants. There was mostly no specific vaccination schedule followed. Especially, a significant lack of knowledge was observed in terms of hepatitis B and influenzavaccination. With regard to drugs that should be questioned before vaccination and complications which can develop after vaccination, a significant lack of knowledge was also noted. Following training, nearly all participants showed a significant increase in rates of correct answers to questions.It was concluded that lack of knowledge and attitude about preterm vaccination can be demolished by refreshing the knowledge of the physicians and other health staff via in-service trainings and refreshment courses prepared in the light of current data, and so that vital faults in preterm vaccination can be reduced.