Normal koroner anjiografisi olan dipper ve non-dipper hipertansif hasta gruplarında tımı frame skorunun karşılaştırılması
Comparison of timi frame score in dipper and non-dipper hypertensive patient groups with normal coronary angiography
  1. Tez No: 319269
  2. Yazar: ERCAN AKŞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Koroner kan akımının ölçülmesinde standart bir indeks oluşturmak amacıyla ilk defa Gibson tarafından TIMI frame skoru tarif edilmiştir. Gibson TIMI?4 çalışmasının anjiyografik görüntülerini inceleyerek basit, verimli, objektif ve kantitatif bir ölçüm tekniği olan bu yöntemi ortaya koymuştur. Yüksek TIMI frame skoru endotelyal disfonksiyon ve koroner yavaş akımla ilişkilidir. Arteryal kan basıncı sirkadiyan ritim gösterir. Normalde gece kan basıncında %10'dan fazla düşüş beklenir ve dipper hipertansiyon olarak bilinir, %10'dan az düşüş non-dipper hipertansiyon olarak bilinir. Yaptığımız bu çalışmada koroner anjiografisi normal olan non-dipper ve dipper hasta gruplarında TIMI frame skoronu karşılaştırdık.Çalışmamızın sonucunda dipper hipertansif hasta grubunda her üç koroner arterdeki TIMI frame skoru ve ortalama TIMI frame skoru non-dipper hipertansif hasta grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
In order to generate a standart index for calculating coronary blood flow, TIMI frame score was describe for the first time by Gibson. As invastigating angiographic images of TIMI-4 trial, Gibson composed a simple, objective, efficient and quantitative mesaurement techniqe. High TIMI frame score is correlated with endothelial dysfunction and coranary slow flow. Blood pressure displays a circadian rhythm. Normally blood pressure is expected to decrease more than 10 percent this is known as dipper hypertension, decrease less than 10 percent is known as non-dipper hypertension. We compared TIMI frame scores of non-dipper and dipper patients with normal coronary angiography in this trial.As a consequence of our trial, at the dipper hypertension group, TIMI frame score and mean TIMI frame score of all three coronary arteries were lesser significantly when compared with the non-dipper patient group. (right coronary artery TIMI frame score: 16.83±3.70 vs.